„Jeden psovod má vždy na starosti jednoho psa. Stará se o něj celých čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlil vedoucí oddělení služební kynologie ředitelství policie Zlínského kraje Zdeněk Kraus. Jak přiblížil, výcvik trvá přibližně dva roky.

Přímo ve Zlíně pracují muži zákona převážně s německými ovčáky. „Je to univerzální plemeno. Máme ale i belgické a holandské ovčáky, border kólii či rotvajlera,“ doplnil Kraus. Psi jsou vytrvalí. Při dobrém zdravotním stavu vydrží ve službě asi deset let. Psovodi mají ke svým chráněncům takový vztah, že si je na psí důchod dokonce berou domů.

Speciální práce pro psí dámu

Užiteční ovšem nejsou jen psí páni. Na zlínské základně mají i jednu fenku. „Shodou okolností ji mám na starosti já. Feny jsou věrnější. Psi jsou spíš tvrdší,“ míní Kraus.

Fenky se podle něj hodí pro speciální práce zahrnující například vyhledávání drog, ohnisek požáru, výbušnin nebo mrtvol. Jednou ze silných stránek policejních psů je rozlišování pachových stop. Podle pachu dovedou zjistit, zdali podezřelá osoba byla na místě činu.

„Je to takzvané ztotožnění osoby. Pach se porovnává v případě, když nejsou například přímé důkazy,“ doplnil Kraus. I taková stopa se podle něj používá jako důkaz u soudu.

Droga bystrému čenichu neunikne

Nedávno pomohli policejní psi odhalit distributory drog v Komenského sadě ve Zlíně. „Lidé upozornili na fakt, že se tam distribuují omamné a psychotropní látky. Na odhalení jedné osoby spojené s drogami se podíleli i policejní kynologové. Podařilo se označit osobu, která měla drogu na sobě,“ upřesnil.

I za tímto úspěchem je tvrdý výcvik. Každý rok absolvují specialisté se psy přezkoušení ve výcvikových střediscích. „Trvá minimálně čtrnáct dnů, kdy každý den hledá několik látek na různých místech,“ popsal.

Policejní pomocníci nemusejí být vždy ušlechtilí, slouží i kříženci. V praxi se tito pomocníci nejčastěji uplatní na výjezdech. Pátrají například po dětech či osobách, které se ztratily v nepřehledném terénu. „V práci máme neustále minimálně dva psy,“ uzavřel kynolog.