Právě Lucie Javoříková je jedna ze zlínských policistek seznamujících děti s prací příslušníků Policie ČR. Včera zamířila za čtvrťáky do Napajedel.
Celá hodina se odehrávala v naprosto kamarádském duchu a hlavně bez paní učitelky, což mnozí žáci rádi uvítali. Lucie Javoříková nejprve začala výkladem o tom, jaký je rozdíl mezi uniformou státní a městské policie. „Ty poznáte poměrně snadno. Mají černou uniformu a na zádech nápis městská policie,“ vysvětlovala hned ze začátku dvaadvaceti zvědavcům.

A když se dostala k popisu policejní uniformy, položila první zapeklitou otázku. „Ví někdo z vás, co to je výložka, kterou má policista na uniformě na rameni?“ ptala se Lucie třídy.

Na chvilku se po třídě rozlehl šum, ale nakonec se přece jen zvedlo pár rukou nad hlavu. „To znamená, jakou má hodnost. A to se pozná podle těch hvězdiček,“ vykřikl je-den z nedočkavců. Vzápětí odpověděl i na druhou otázku, a to co znamená číslo na uniformě policisty. „Podle toho se dá zjistit jeho jméno?“ trochu hádal školák. Ale hádal správně.

Stejně tak i malý test z toho, zda znají tísňová čísla hasičů, sanitky i státní policie, zvládli všichni na výbornou. Ovšem na dotaz, jaké zvíře policisté používají při práci, se policistka dočkala skutečně nebývalých odpovědí.

Kompletní články najdete pouze v papírovém vydání Zlínského deníku a nově ve službě E-paper.