Od července roku 2006 až do konce letošního března už 11 352 řidičů dostalo celkem 34 265 trestných bodů. Dvanáctibodovéh­ranice představující odebrání řidičského průkazu dosáhlo šestadevadesát šoférů. Alespoň jeden bod má 2 811 motoristů, dalších 3504 šoférů už nasbíralo po dvou trestných bodech.

„Pozitivní alespoň je, že ubylo dopravních nehod,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Zatímco za loňské první tři měsíce jich bylo 563, za stejné letošní období jich bylo o 136 méně.

Naopak alarmující je počet lidí, kteří usedli za volant po požití alkoholu. Loni jich před jízdou pilo 812. O neradostném trendu svědčí i letošní čísla. Od ledna do března tohoto roku přistihli strážci zákona 78 šoférů, přitom loni jich ve stejném období bylo 47.

Například v polovině prosince zastavili policisté dvaačtyřicetiletého šoféra v Otrokovicích, který havaroval do zídky. Muž však přes svou opilost ani nebyl schopen dýchnout do přístroje. „V lednu nám přišli výsledky jeho krevního rozboru, který ukázal, že měl v krvi 3, 65 promile,“ kroutila hlavou mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Tento šofér je však trestně stíhaný za řízení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí i rok vězení.

„V případě, že je řidiči naměřeno v krvi do jednoho promile, pak se dopustil přestupku, který je potrestán šesti body,“ přiblížila mluvčí.

Policisté se potýkají s nemalým množstvím motoristů, kteří jeli na červenou.