Živo bude zejména na hornolidečsku, kde tradice v téměř nezměněné podobě přežívá už po desetiletí. Čilý ruch ale přináší i rizika, a ta chtějí pořadatelé snížit na minimum. Všichni totiž mají v živé paměti tragedii, která se stala při fašanku v roce 2005 ve Valašské Polance.

Řidička osobního vozu tam tehdy najela do masopustního průvodu a zranila šest lidí, z nichž jeden později těžkému zranění podlehl.

„Děláme všechno proto, aby se podobná tragédie neopakovala. Z obou stran obce budou viset speciální výstražné tabule, nabádající řidiče k opatrnosti. Ty jsme zavedli už loni,“ uvedl starosta Valašské Polanky Josef Daněk.

Hlavní tíhu odpovědnosti ale ponese pořadatelská služba.

„Pohyb přes silnici budou jistit lidé ve výstražných vestách, vybaveni terčíky. Informovali jsme i obvodní oddělení policie, která přislíbila asistenci,“ přiblížil starosta.

Speciální fašankové značky zavedli po vzoru Valašské Polanky i v Lidečku.

„Instalovat je budeme v pátek. Pořadatelskou službu u nás zajistí hasiči,“ informoval starosta Lidečka Vojtěch Ryza. Průvod se podle jeho slov bude na hlavní silnici zdržovat jen minimálně.

Na tradiční vodění medvěda se připravují i v Lužné. Tam však masopustní veselí vypukne až v neděli.

„Pohyb přes silnici bude zajišťovat služba v reflexních vestách,“ ujistil starosta Lužné Jiří Pechál.

Na nadcházející fašanky zareagovali i policisté.

„V souvislosti s blížícím se masopustem Policie České republiky upozorňuje všechny účastníky silničního provozu, ale také samotné účastníky masopustního veselí, aby dbali při pohybu na pozemních komunikacích zvýšené opatrnosti a vyvarovali se nekontrolovanému pobíhání po vozovce,“ upozornila Marta Bednarská z Preventivně informačního oddělení vsetínské Policie. Připomněla, že za bezpečnost pořádané akce odpovídá její organizátor.