Ti od pondělí až do čtvrtka absolvovali v okolí Vizovic, Slavičína a Valašských Klobouk speciální cvičení s názvem Hráz 2009. Právě v těchto dnech mohli někteří obyvatelé okolních obcí potkat nejednoho ozbrojeného vojáka.

Námětem cvičení bylo najít a zadržet skupiny teroristů, kteří přešli přes hranice. Celá akce však působila jako skutečná.

„Nikdo z cvičících mimo velitelů nevěděl, jak bude probíhat cvičení ani kolik lidí se do něj zapojí. Šlo asi o dvě desítky záškodníků. Dvě skupiny po šesti přecházely společně, ostatní se tu pohybovali roztroušeně a vybírali takzvané mrtvé schránky, v nichž měli další instrukce, kam mají jít a jaké jsou jejich další úkoly,“ přiblížil kapitán zlínského policejního krizového řízení Vratislav Šubčík.

Dodal, že nebezpeční teroristé se pohybovali po celém území Vizovicka a Valašskokloboucka, někteří z nich se snažili krajinou cestovat vozy, v čemž jim měli rovněž vojáci s policisty zabránit. Řada překvapených šoférů se tak nevyhnula po zuby ozbrojené silniční kontrole.

Policisté museli rovněž odvrátit několik hrozících bombových útoků. Jednou z nástrah byla i výbušnina, kterou umístili na policejní stanici ve Vizovicích. „O celém cvičení jsme včas informovali starosty dotčených obcí a měst, abychom je zbytečně neděsili,“ vysvětlil ještě Šubčík.

Během akce se však policistům nevyhnula kuriózní situace. Načapali skupinku motorkářů, kteří se na svých neoznačených strojích proháněla po lese. „Byli z toho značně zaskočeni, že se najednou před nimi objevili čtyři policisté. Děláme sice na ně pravidelné kontroly, ale to se většinou dozvěděli dopředu, v tomto případě to nečekali. Takže jsme to nakonec řešili domluvou,“ pousmál se zástupce policistů.

Do akce Hráz se zapojilo 136 vojáků, 150 policistů a pět městských strážníků. Nechyběl ani policejní vrtulník či příslušníci cizinecké policie, kteří disponovali termokamerou, a psovodi.

„Cvičení dostalo název Hráz proto, že jsme radikálním skupinám doslova zahradili přechod a přístup k určitému místu. Prověřili jsme si, jaké to je řídit armádu a policii z jednoho operačního střediska a myslím, že přes menší nedostatky se nám to povedlo,“ vyhodnotil cvičení zástupce velitele 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka René Sabela.