„Od 16. března do půlnoci 23. 3. 2020 jsme na operačním středisku, na lince tísňového volání 158, přijali 121 oznámení v souvislosti s pandemií koronaviru. Evidujeme prozatím 30 správních deliktů, které jsme oznámili nebo oznámíme správnímu orgánu buď podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nebo podle zákona o krizovém řízení,“ přiblížila mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

HLÍDKY NA HRANICÍCH

Policisté v těchto dnech nad rámec standardních činností řeší další specifické úkoly. Jedná se například o kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají v součinnosti s celní správou a armádou na pěti hraničních přechodech (Starý Hrozenkov, Strání, Střelná, Brumov – Bylnice a Velké Karlovice).

„Policisté na hranicích prozatím zkontrolovali přes 10 tisíc vozidel mířících do České republiky a přes 11 tisíc vozidel vyjíždějících z naší republiky. Do naší země nevpustili 124 osob v 82 vozidlech, vycestovat z republiky odepřeli 93 osobám v 54 vozidlech,“ vypočítala Lenka Javorková.

VÝTRŽNÍKY ČEKAJÍ POSTIHY

Policisté zpočátku řešili porušení nařízení vlády upozorněním. Snažili se občany zejména informovat. Ovšem je stále řada těch, kteří neberou situaci vážně, a proto policisté přistupují k postihům.

Kroměřížští policisté například řeší přestupek, kdy se muž po návratu z Německa pohyboval po městě, nedodržoval karanténu i přesto, že mu lékař karanténu nařídil a vystavil neschopenku.

Otrokovičtí policisté byli zase přivoláni na čerpací stanici, kde muž verbálně napadal obsluhu, která ho upozornila, že nemá roušku. Tento muž za použití vulgárních výrazů obsluze sdělil, že nařízení vlády nemíní respektovat.

Ve Vsetíně vyjížděli na základě oznámení policisté před restauraci, kde skupinka asi 12 osob konzumovala alkohol, grilovala a navíc neměli roušky.

Za neuposlechnutí výzvy policistů – například aby si osoba nasadila roušku, nebo aby člověk neseniorského věku opustil obchod, když je tam v době, která je určena seniorům – může policista na místě pokutovat až do výše 10 tisíc korun. Nedodržení těchto nařízení poté oznamuje příslušnému správnímu orgánu.

POMOC PRO STRÁŽCE ZÁKONA

Zlínským policistům se v těchto dnech hlásí občané a společnosti s nabídkou materiální pomoci.

„Našili a přinesli nám desítky roušek nebo obaly na dezinfekční prostředky. Oceňujeme, že občané vnímají náročnost a potřebnost naší práce,“ uzavřela policejní mluvčí.