Hejtman: Práce a zase práce

Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS) si vyměnil křeslo se svým někdejším náměstkem Stanislavem Mišákem (ČSSD). Lukášův plat se tak snížil ze 77 990 na 70 810 korun hrubého. Stejně jako dříve je členem Regionální rady regionů Soudržnosti Střední Morava a některých výborů a komisí Zlínského kraje. Ostatní funkce kromě pozice statutárního náměstka hejtmana má však podobně jako ostatní uvolnění krajští radní neplacené.

„Finančně to jako změnu nevnímám, profesně trochu ano. Nyní mám na starosti více praktického řízení, dřívější funkce byla oficiálnější a ta je teď potlačena. Ale jsem člověk pro praktický život a procesy řízení mě baví,“ sdělil náměstek hejtmana Libor Lukáš.

O asi sedm tisíc hrubého si naopak přilepšil nynější hejtman Stanislav Mišák, který byl před krajskými volbami náměstkem hejtmana. Nyní bere téměř osmdesát tisíc měsíčně. Kromě financí mu však zřejmě přibyla také řada nových povinností.

„O penězích funkce hejtmana alespoň z mého pohledu určitě není. Pro mě znamená práci a zase práci. Změna oproti předešlé funkci je v tom, že mě čeká asi více společenských povinností,“ sdělil sociálnědemokra­tický hejt­man Mišák.

Jindřich Ondruš (KDU–ČSL) a Jaroslav Drozd (ČSSD) si přijdou jako náměstkové hejtmana přibližně na sedmdesát tisíc hrubého měsíčně, tedy stejně jako Lukáš. Zbývající členové krajské rady potom na 57 tisíc. Patří mezi ně Josef Slovák (ODS), Petr Hradecký (KDU-ČSL), Hana Příleská (ČSSD), Taťána Nersesjan (ČSSD) a Milena Kovaříková (ČSSD). Jaroslav Drozd bude uvolněným do funkce od 1. ledna příštího roku, ostatní členové už od zasedání zastupitelstva 12. listopadu.

Řadoví členové pětačtyřiceti­členného zastupitelstva Zlínského kraje, kteří do své funkce uvolněni nejsou, získají měsíčně zhruba tři tisíce hrubého na odměnách. Peníze navíc jsou i za členství ve čtrnácti výborech, které jsou poradními orgány zastupitelstva. Za předsednictví necelých osm tisíc, za členství asi pět a půl tisíce korun hrubého měsíčně. Pokud je však některý zastupitel například členem dvou výborů, odměna za druhé členství se mu sníží o polovinu.

Fuksa: Mrzí mě, že jsem odešel od rozdělané práce

Například předseda Výboru pro nevládní organizace a neziskový sektor Bronislav Fuksa (ODS) si ale přijde na 53 tisíc korun. Přestože přišel o post radního zodpovědného za zdravotnictví, jako jediný předseda výboru je uvolněným pro svou funkci. Plat se mu tak snížil jen o čtyři tisíce.

„Více mě mrzí, že jsem odešel od rozdělané práce. Své nástupkyni jsem ale nabídl pomoc a své čtyřleté zkušenosti v oblasti zdravotnictví. Na druhou stranu, nová pozice je pro mě velmi zajímavá. Je pro mě výzvou podílet se na tom, abychom měli jako první z krajů zpracovanou koncepci komunikace pro téměř tři tisíce organizací,“ uvedl Fuksa.

V minulém volebním období byl uvolněným do funkce předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Ondřej Benešík. Přestože v čele výboru zůstal, uvolněným po krajských volbách už není. Přišel tak o původní plat, který se pohyboval kolem padesáti tisíc korun hrubého měsíčně.

„Jsem znovu zaměstnancem krajského úřadu, jako jsem byl před čtyřmi lety, pobírám tudíž plat podle tabulek ministerstva vnitra. Je pravdou, že jsem si oproti předešlému pohoršil asi na polovinu. Na druhou stranu jsem ale měl širší pracovní záběr, zapojoval jsem se do řady projektů. Práce byla tedy pro mne po všech stránkách náročnější než nyní,“ objasnil Benešík.

Kromě předsednictví Výboru pro záležitosti Evropské unie byl totiž členem dalšího krajského výboru a dvou komisí. Nyní pracuje jako asistent náměstka hejtmana Jindřicha Ondruše, je krajským zastupitelem a kromě předsedy členem dalšího Výboru pro zahraniční vztahy.

Kromě zaměstnaneckého platu pobírá na odměnách podle vládní vyhlášky a interních předpisů kraje přibližně tři tisíce korun za členství v zastupitelstvu a kolem desíti tisíc za členství ve výborech.

„Žádný obrovský šok to pro mě nebyl. Jsem zvyklý na průměrné poměry a předchozí plat byl pro mě nadstandard,“ sdělil Benešík.

Hledám práci. Zn. Bývalý statutární náměstek hejtmana

Nové zaměstnání zatím stále hledá bývalý statutární náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík. Místo radního je nyní pouze zastupitelem a předsedou sociálního výboru. Místo původního platu sedmdesát tisíc korun mu krajský úřad vyplácí jen odměny, které vycházejí přes deset tisíc korun měsíčně.

„Ke svému původnímu zaměstnání se nevrátím, pracoval jsem totiž jako vedoucí v jedné holešovské firmě, která už zkrachovala. Mám už nějakou práci rozjednanou, ale zatím ji nechci prozrazovat,“ sdělil Jurčík.

Dodal, že po osmi letech v nejužším vedení kraje je to pro něj změna. Jak finanční, tak pracovní. „Pokud jde však člověk do politiky, musí na to být připraven. A tak to beru,“ dodal Jurčík.

Výše odměn neuvolněných předsedů výborů a členů komisí a systém jejich odměňování projedná ještě zastupitelstvo Zlínského kraje 17. prosince, může tedy dojít ke změně.

„Odměňování uvolněných krajských zastupitelů je dáno nařízením vlády, současní představitelé by měli mít stejné odměny jako ti předešlí. Podle vládního návrhu by mělo být toto nařízení novelizováno, ovšem zatím ještě nebyla novela schválena,“ přiblížila Helena Mráčková z tiskového odboru Zlínského kraje.