VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Vizovic Silvie Dolanská: Politikaření snad bude konec

Vizovice – /ROZHOVOR/ Dva tábory: jeden pro bývalou starostku a ministryni kultury Alenu Hanákovou (STAN), druhý pro dosavadního starostu Romana Persuna (Hnutí nestraníků). Situace ve Vizovicích byla před komunálními volbami v říjnu docela vyhrocená. Výsledek? Osm stran v zastupitelstvu a menšinová koalice STAN a ANO 2011.

21.1.2015
SDÍLEJ:

Sylvie Dolanská, starostka Vizovice od 2014Foto: DENÍK/Lukáš Fabián

Novou starostkou Vizovic je od podzimu Silvie Dolanská. Po Aleně Hanákové druhá žena v čele vizovické radnice.

„Přiznávám, že jsem politickým nováčkem," říká Dolanská.

Dříve mzdová účetní a personalistka s ekonomickým vzděláním má nově na starosti město s téměř pěti tisíci obyvateli, které každoročně hostí vyhlášené festivaly Trnkobraní nebo Masters of Rock.

Jaký bude vztah nového zastupitelstva k tomuto festivalu?
V mi­nulosti byly snahy o nějaké změny…

Chceme zachovat stávající vztahy a dohody. Ve vztahu k organizátorům změny nepřipravujeme.

Vizovice na festivalech vydělají. Prý jen na pokutách se při 
M.O.R. vyberou desítky tisíc korun, které jsou příjmem města. Budete chtít z těchto příjmů hradit konkrétní projekty, jako tomu bylo v minulosti, nebo to bude zkrátka příjmová položka v rozpočtu?

To se ještě uvidí, zatím jsme o tom nejednali. Osobně však nevidím problém v zachování zavedené praxe. Tedy že peníze se použijí na konkrétní věc, aby lidé věděli, že toto se postavilo nebo opravilo za peníze z Masters of Rock.

Prozraďte, co považujete za priority Vizovic pro tento rok? Co byste rádi letos ve městě začali či naopak dokončili?

Je to trochu komplikovanější. Definitivní seznam priorit ještě zastupitelstvo města neschválilo. Za sebe však mohu říct, že bychom rádi vyřešili nevyhovující veřejné osvětlení ve městě. Samozřejmostí by měly být opravy chodníků uvnitř města, rekonstrukce a údržba stávajících sportovišť a dětských hřišť, chceme podpořit rozvoj zeleně a rekreačních ploch, také projekty na zvýšení bezpečnosti chodců a zklidňování dopravy. Vylepšit by se měly i možnosti parkování.

Když jsme u toho parkování, nedávno jste v některých lokalitách zavedli takzvané časové stání, vyplatilo se to? A jaké další změny chystáte?

Zavedení parkovacích hodin před prodejnou Albert se určitě vyplatilo. Odpadlo blokování míst lidmi, kteří tu zaparkovali ráno a šli do práce. Nyní se zde parkuje lépe a pomohla tomu i výstavba nového supermarketu Penny. Na větší reorganizaci parkování nemáme prostor. Půjdeme cestou úprav a rozšiřování stávajících ploch. Mělo by jít o jednotky a desítky míst dle lokality.

Vizovice jsou městem na průtahu. Hustá doprava je tedy problém. Jak vnímáte dění okolo silnice R49, která by Vizovicím ulehčila?

Ve Vizovicích jsou různé názory. Faktem je, že se teď plánování silnice dostalo znovu na začátek a platí, že výstavba silnice R49 je otázkou poměrně vzdálené budoucnosti. Určitě však chceme být u všech jednání.

A co železnice? Máte zprávy o nějakých investicích? Projekt prodloužení trati do Vsetína už je pohřbený definitivně?

Podle zpráv, které máme, by se o dalším osudu tohoto projektu mohlo definitivně rozhodnout letos v září. Je šance, že by koridor železnice vypadl z politiky územního rozvoje ČR a celé území by se tak uvolnilo.

Probrali jsme silnice, železnici, a co cyklisté? Mohou se těšit, že povede nějaká cyklostezka i skrz Vizovice?

Určitě bychom chtěli být součástí páteřní cyklistické stezky Otrokovice–Zlín
-Vizovice. Bohužel v tuto chvíli nemáme žádný projekt či plán. V územním plánu města jsou vymezeny plochy pro cyklotrasy a cyklostezky a bylo by dobré v této věci začít podnikat potřebné kroky, protože je šance v příštích letech využít dotačních titulů.

Nakousněme trochu ekonomiku města. Máte již sestavený a schválený rozpočet? S jakými příjmy může město počítat? Prozraďte také občanům, zda radnice splácí nějaké úvěry.

Rozpočet na rok 2015 ještě schválený nemáme. Chtěli bychom jej schválit na únorovém či březnovém jednání zastupitelstva. Hospodařit bychom měli s příjmy kolem 90 milionů korun. Naším zájmem je, aby byl rozpočet přebytkový nebo alespoň vyrovnaný, chceme, aby do příjmů nebyly zahrnovány prostředky z prodeje majetku města. Splácíme dlouhodobé úvěry, které si město vzalo na výstavbu bytových domů, opravu Lidového domu a na kanalizaci.

Vaše koalice je poměrně křehká. Řečeno politicky, je menšinová. Myslíte, že se při takovém rozdání karet podaří posunout Vizovice kupředu, nebude se spíš víc politikařit?

Věřím, že od nějakého politikaření všichni ustoupí a budeme pracovat pro město a občany. Na prvním místě musí být občané a zájmy města.

Dnes je trendem takzvaně „otevřená radnice", to znamená nechat občanům větší kontrolu a poskytovat informace. Jak jste na tom ve Vizovicích?

K tomuto jsme se zavázali. Chceme zveřejňovat uzavřené smlouvy. Musí se to však ošetřit tak, aby nedocházelo ke kolizi se zákonem na ochranu osobních údajů. Pořizujeme i hlasový záznam zastupitelstva, ten není sice na webu přímo dostupný, ale zájemci poskytneme CD nahrávku.

Když jsem se díval, co trápí obyvatele Vizovic, tak kromě klasických problémů jako doprava, parkování a podobně jsem zahlédl zmínku o uzavřené zámecké bráně. Tam je co za problém?

Zámecká zahrada měla dříve více vstupů. Existuje tady snaha některých občanů o znovuzpřístupnění brány. Domnívám se však, že už k tomu pravděpodobně nedojde, ale ještě nebyla příležitost tuto otázku znovu otevřít. Zámecká zahrada je součástí zámku Vizovice, je to národní kulturní památka. Někde se dokonce za vstup do zahrad či parku i platí.

Zaznamenal jsem také výtky na určitý nekomfort učitelů či žáků ZUŠ a ZŠ. Tyto dvě instituce se musí prý dělit o učebny. Plánuje se v tomto nějaká změna?

Toto je letitý problém. Potíž je i v tom, že máme dva objekty školy. Do jednoho se všichni nevejdou. Učitelé z dolní budovy ZŠ nemají vlastní kabinety na přípravu a jejich příprava probíhá zároveň s výukou ZUŠ v jedné třídě. Není zde jednoduché řešení, ale budeme ho hledat. Nabízí se výstavba vhodného objektu či dostavba a širší úprava horní budovy školy. Musel by se však najít dotační titul. Variantou můžou být i dočasné stavby. Budeme se tímto problémem v budoucnu zabývat.

Ve srovnání se stejně velkými sídly jsou Vizovice téměř světoznámé. Co se lidem vybaví, když někam přijedete a řeknete, že jste z Vizovic?

Tak určitě slivovice. Likérka Jelínek je světoznámá a má dlouholetou tradici. Stejně tak jsou Vizovice spojeny s festivalem Masters of Rock, s Trnkobraním, vizovickým pečivem a vizovickým zámkem. To jsou věci, podle kterých Vizovice téměř každý zná. Oblibu si našlo i Zámecké kulturní léto.

Ještě prozraďte lidem, kteří vás třeba neznají, co máte ráda, jak relaxujete?

Ráda se věnuji sportu. Cvičím aerobik, jezdím na kole, lyžích či bruslích. I když je pravda, že toho volného času už příliš není. Relaxuji i při dobrém divadle či koncertu a ráda čtu. S dětmi jsme si oblíbili turistiku a chodíme na výlety.

Autor: Lukáš Fabián

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: vystavování faktur, evidence pošty, evidence objednávek, další administrativní práce spojená s přepravou a logistikou. , Možnost i zkráceného úvazku., Výhodou - znalost v účetním programu POHODA, základy účetnictví, znalost AJ.. Pracoviště: V-sped, s. r. o. - otrokovice, Smetanova, č.p. 1929, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Ing. Šimková Petra, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: komplexní vedení účetnictví stavební firmy.. Pracoviště: Eb - stav s. r. o. - sídlo, Švermova, č.p. 192, 763 02 Zlín 4. Informace: Marcela Šimčíková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči TIG. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: zkušenosti se svařováním metodou MITIG, znalost čtení výkresové dokumentace je podmínkou, v kolektivu uvítáme samostatného a spolehlivého kolegu, který umí samostatně pracovat, je přátelský a je s ním sranda., Nabízíme: férové jednání, dobré zaměstnanecké zázemí, peněžní bonusy podmíněné kvalitními výsledky společnosti, práce na ranní směnu. , Náplň práce: svařování na základě výkresové dokumentace, komunikace s konstruktéry, příprava pracoviště, údržba nástrojů., Výhody: 25 dnů placené dovolené, tj. 5 dnů dovolené navíc nad rámec zákona, dotované obědy ze strany společnosti, placené přesčasy, dobrá dostupnost MHD 200 metrů od pracoviště, cyklostezka 150 metrů a úschovna kol pro zaměstnance, kryté parkoviště., Dobré zázemí: denní místnost, dotované automaty na kávu, barely s vodou v hale., Peněžní bonusy podmíněné výsledky společnosti., Práce na hlavní pracovní poměr., Životopis zasílejte na info@tecnimetal.cz nebo volejte 733 127 976. Pracoviště: Tecnimetal - cz, a.s., Nábřeží, č.p. 578, 760 01 Zlín 1. Informace: Nataša Juříková, +420 733 127 976.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavači do specializované prodejny potravin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru je podmínkou a praxe je nutná,, Požadujeme: znalost sortimentu, pracovitost, poctivost, spolehlivost, zodpovědnost, příjemné vystupování, Jedná se o pultový prodej potravinářského zboží, obsluha zákazníků, práce s penězi, komunikace se zákazníkem, doplňování zboží, cenování zboží, práce s elektronickou pokladnou a váhou., Výhody: žádné přesčasy, neděle volné, stálá pracovní doba, příjemný kolektiv,ranní 6:00 - 13:30 hod., odpolední směna 12:00 - 18:30 hod. výplata v termínu. Pracoviště: Milka, spol. s r. o. - sídlo, Pasecká, č.p. 934, 760 01 Zlín 1. Informace: Barbora Dudová, +420 606 611 573.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dobré výsledky mohou studentům přinést 1500 Kč měsíčně

fotbal FC  FASTAV Zlín   - FK Jablonec. Ondřej Bačo v akci

Stoper Bačo: Ještě bych si rád zkusil zahrát v lize na hrotu

ON-LINE rozhovor: Velikáni českého umění

Podle čeho je poskládaná originální kolekce významných českých malířů? Jaký mají Češi vůbec vztah k umění? Jakou vůbec mají obrazy cenu? Nejen na to se můžete psát autorů výstavy Velikáni českého umění Michaely Orbesové a Pavla Chmelíka. Odpovídat vám budou ve středu 2. května od 13 do 14 hodin. Dotazy můžete pokládat již nyní.  

Primář urologie Michal Grepl odpovídal na dotazy ON-LINE

Co může varovat před rakovinou močového ústrojí nebo prostaty? Jak takové nemoci léčit? A jsou vlastně účinné volně prodejné léky na erekci? Nejen na to se můžete zeptat MUDr. Michala Grepla, nového primáře urologického oddělení ve zlínské Baťově nemocnici. Michal Grepl vám odpovídal ve středu 25. dubna mezi 14 – 15 hodinou.

Nejtěžší je sehnat pro vaření piva kvalitní kvasnice

Nikdy pivo neměl rád, nechutnalo mu, dopřával si raději víno. Teď sedmačtyřicetiletý Robert Sudický z Brumova-Bylnice na pěnivý mok nedá dopustit. A je to jen pár let zpátky, kdy si také založil vlastní minipivovar nazvaný Pivovar Bylnice.

Ševcům v bráně do finále poháru stojí Jablonec. Vstup je za dvacku

Zbývá udělat další krok, zdolat předposledního soupeře a jsou znovu ve finále MOL Cupu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT