VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Vizovic Silvie Dolanská: Politikaření snad bude konec

Vizovice – /ROZHOVOR/ Dva tábory: jeden pro bývalou starostku a ministryni kultury Alenu Hanákovou (STAN), druhý pro dosavadního starostu Romana Persuna (Hnutí nestraníků). Situace ve Vizovicích byla před komunálními volbami v říjnu docela vyhrocená. Výsledek? Osm stran v zastupitelstvu a menšinová koalice STAN a ANO 2011.

21.1.2015
SDÍLEJ:

Sylvie Dolanská, starostka Vizovice od 2014Foto: DENÍK/Lukáš Fabián

Novou starostkou Vizovic je od podzimu Silvie Dolanská. Po Aleně Hanákové druhá žena v čele vizovické radnice.

„Přiznávám, že jsem politickým nováčkem," říká Dolanská.

Dříve mzdová účetní a personalistka s ekonomickým vzděláním má nově na starosti město s téměř pěti tisíci obyvateli, které každoročně hostí vyhlášené festivaly Trnkobraní nebo Masters of Rock.

Jaký bude vztah nového zastupitelstva k tomuto festivalu?
V mi­nulosti byly snahy o nějaké změny…

Chceme zachovat stávající vztahy a dohody. Ve vztahu k organizátorům změny nepřipravujeme.

Vizovice na festivalech vydělají. Prý jen na pokutách se při 
M.O.R. vyberou desítky tisíc korun, které jsou příjmem města. Budete chtít z těchto příjmů hradit konkrétní projekty, jako tomu bylo v minulosti, nebo to bude zkrátka příjmová položka v rozpočtu?

To se ještě uvidí, zatím jsme o tom nejednali. Osobně však nevidím problém v zachování zavedené praxe. Tedy že peníze se použijí na konkrétní věc, aby lidé věděli, že toto se postavilo nebo opravilo za peníze z Masters of Rock.

Prozraďte, co považujete za priority Vizovic pro tento rok? Co byste rádi letos ve městě začali či naopak dokončili?

Je to trochu komplikovanější. Definitivní seznam priorit ještě zastupitelstvo města neschválilo. Za sebe však mohu říct, že bychom rádi vyřešili nevyhovující veřejné osvětlení ve městě. Samozřejmostí by měly být opravy chodníků uvnitř města, rekonstrukce a údržba stávajících sportovišť a dětských hřišť, chceme podpořit rozvoj zeleně a rekreačních ploch, také projekty na zvýšení bezpečnosti chodců a zklidňování dopravy. Vylepšit by se měly i možnosti parkování.

Když jsme u toho parkování, nedávno jste v některých lokalitách zavedli takzvané časové stání, vyplatilo se to? A jaké další změny chystáte?

Zavedení parkovacích hodin před prodejnou Albert se určitě vyplatilo. Odpadlo blokování míst lidmi, kteří tu zaparkovali ráno a šli do práce. Nyní se zde parkuje lépe a pomohla tomu i výstavba nového supermarketu Penny. Na větší reorganizaci parkování nemáme prostor. Půjdeme cestou úprav a rozšiřování stávajících ploch. Mělo by jít o jednotky a desítky míst dle lokality.

Vizovice jsou městem na průtahu. Hustá doprava je tedy problém. Jak vnímáte dění okolo silnice R49, která by Vizovicím ulehčila?

Ve Vizovicích jsou různé názory. Faktem je, že se teď plánování silnice dostalo znovu na začátek a platí, že výstavba silnice R49 je otázkou poměrně vzdálené budoucnosti. Určitě však chceme být u všech jednání.

A co železnice? Máte zprávy o nějakých investicích? Projekt prodloužení trati do Vsetína už je pohřbený definitivně?

Podle zpráv, které máme, by se o dalším osudu tohoto projektu mohlo definitivně rozhodnout letos v září. Je šance, že by koridor železnice vypadl z politiky územního rozvoje ČR a celé území by se tak uvolnilo.

Probrali jsme silnice, železnici, a co cyklisté? Mohou se těšit, že povede nějaká cyklostezka i skrz Vizovice?

Určitě bychom chtěli být součástí páteřní cyklistické stezky Otrokovice–Zlín
-Vizovice. Bohužel v tuto chvíli nemáme žádný projekt či plán. V územním plánu města jsou vymezeny plochy pro cyklotrasy a cyklostezky a bylo by dobré v této věci začít podnikat potřebné kroky, protože je šance v příštích letech využít dotačních titulů.

Nakousněme trochu ekonomiku města. Máte již sestavený a schválený rozpočet? S jakými příjmy může město počítat? Prozraďte také občanům, zda radnice splácí nějaké úvěry.

Rozpočet na rok 2015 ještě schválený nemáme. Chtěli bychom jej schválit na únorovém či březnovém jednání zastupitelstva. Hospodařit bychom měli s příjmy kolem 90 milionů korun. Naším zájmem je, aby byl rozpočet přebytkový nebo alespoň vyrovnaný, chceme, aby do příjmů nebyly zahrnovány prostředky z prodeje majetku města. Splácíme dlouhodobé úvěry, které si město vzalo na výstavbu bytových domů, opravu Lidového domu a na kanalizaci.

Vaše koalice je poměrně křehká. Řečeno politicky, je menšinová. Myslíte, že se při takovém rozdání karet podaří posunout Vizovice kupředu, nebude se spíš víc politikařit?

Věřím, že od nějakého politikaření všichni ustoupí a budeme pracovat pro město a občany. Na prvním místě musí být občané a zájmy města.

Dnes je trendem takzvaně „otevřená radnice", to znamená nechat občanům větší kontrolu a poskytovat informace. Jak jste na tom ve Vizovicích?

K tomuto jsme se zavázali. Chceme zveřejňovat uzavřené smlouvy. Musí se to však ošetřit tak, aby nedocházelo ke kolizi se zákonem na ochranu osobních údajů. Pořizujeme i hlasový záznam zastupitelstva, ten není sice na webu přímo dostupný, ale zájemci poskytneme CD nahrávku.

Když jsem se díval, co trápí obyvatele Vizovic, tak kromě klasických problémů jako doprava, parkování a podobně jsem zahlédl zmínku o uzavřené zámecké bráně. Tam je co za problém?

Zámecká zahrada měla dříve více vstupů. Existuje tady snaha některých občanů o znovuzpřístupnění brány. Domnívám se však, že už k tomu pravděpodobně nedojde, ale ještě nebyla příležitost tuto otázku znovu otevřít. Zámecká zahrada je součástí zámku Vizovice, je to národní kulturní památka. Někde se dokonce za vstup do zahrad či parku i platí.

Zaznamenal jsem také výtky na určitý nekomfort učitelů či žáků ZUŠ a ZŠ. Tyto dvě instituce se musí prý dělit o učebny. Plánuje se v tomto nějaká změna?

Toto je letitý problém. Potíž je i v tom, že máme dva objekty školy. Do jednoho se všichni nevejdou. Učitelé z dolní budovy ZŠ nemají vlastní kabinety na přípravu a jejich příprava probíhá zároveň s výukou ZUŠ v jedné třídě. Není zde jednoduché řešení, ale budeme ho hledat. Nabízí se výstavba vhodného objektu či dostavba a širší úprava horní budovy školy. Musel by se však najít dotační titul. Variantou můžou být i dočasné stavby. Budeme se tímto problémem v budoucnu zabývat.

Ve srovnání se stejně velkými sídly jsou Vizovice téměř světoznámé. Co se lidem vybaví, když někam přijedete a řeknete, že jste z Vizovic?

Tak určitě slivovice. Likérka Jelínek je světoznámá a má dlouholetou tradici. Stejně tak jsou Vizovice spojeny s festivalem Masters of Rock, s Trnkobraním, vizovickým pečivem a vizovickým zámkem. To jsou věci, podle kterých Vizovice téměř každý zná. Oblibu si našlo i Zámecké kulturní léto.

Ještě prozraďte lidem, kteří vás třeba neznají, co máte ráda, jak relaxujete?

Ráda se věnuji sportu. Cvičím aerobik, jezdím na kole, lyžích či bruslích. I když je pravda, že toho volného času už příliš není. Relaxuji i při dobrém divadle či koncertu a ráda čtu. S dětmi jsme si oblíbili turistiku a chodíme na výlety.

Autor: Lukáš Fabián

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči (ŘP sk. C). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme řidiče sk. C, na solo vozidlo. Požadujeme řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz, kartu do digitálního tachografu, čistý trestní rejstřík, praxe v řízení. Denně doma, volné víkendy. Pravidelné noční kolečko Po - Pá., Kontaktujte emailem, telefonicky nebo osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Pavlas autotrans spol. s r.o. - zlín, Hlavničkovo nábřeží, č.p. 7026, 760 01 Zlín 1. Informace: Michal Pavlas, +420 604 385 285. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha stacionárních strojů a zařízení Šička - jednoduché šití návleků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Moravia plast, spol. s r.o., Vavrečkova, č.p. 7029, 760 01 Zlín 1. Informace: Jakub Janoš, +420 573 776 303. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: . Pracoviště: Reparto s.r.o. - provozovna křekov, 766 01 Valašské Klobouky. Informace: Oksana Bolvach, +420 608 870 673. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 250 Kč Uklízeči a pomocníci Pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6250 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Klientské pracoviště Veřejné zdravotní pojišťovny České republiky, Jedná se o pravidelný běžný úklid v administrativní budově + základní venkovní úklid před a za budovou., Pracovní doba: Po, St – 17:00- 18:30, Út, Čt, Pá 15:00 – 18:30, pouze v pracovní dny + venkovní úklid před uvedenou pracovní dobou, Je zakázáno se chodit informovat o práci přímo na výše uvedeném pracovišti! Nenachází se zde kompetentní osoba k projednání pracovní nabídky., V případě zájmu o nabízenou pozici se prosím obracejte na níže uvedený kontakt.. Pracoviště: Delta facility, s.r.o. - zlín , zarámí, Zarámí, č.p. 160, 760 01 Zlín 1. Informace: Marcela Zedníčková, +420 778 080 832.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V údolí Vranča v Novém Hrozenkově se ve čtvrtek 13. září 2018 objevil medvěd.
12

Spadne klec? Medvěd má namále, zvažuje se past

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

V Provodově na Zlínsku hořela chata. Událost řešilo několik jednotek hasičů

Požár chaty v obci Provodov na Zlinsku zaměstnal v neděli krátce po 19. hodině krajské hasiče. Ti na místo události vyrazili ze Zlína, Provodova i Březůvek. Zásah si však vyžádal pomoc i dalších hasičů z okolí.

Zvonili jen do tyčí. Berani nechali body v Chomutově

Byli rozjetí, impozantní skóre 11:2 z posledních dvou zápasů a tři výhry v řadě budily respekt. Jenže teď hokejisté PSG Berani Zlín pomohli v léčbě nemocnému pacientovi z Chomutova, který proti Beranům vyhrál teprve podruhé v sezoně a navýšil chudou bodovou sbírku.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Florbalovým Panterům nevyšel úvod a koncovka, přesto mají skalp Pardubic

Důležitý duel o střed tabulky zvládli v 9. kole superligoví florbalisté Otrokovic. Panteři sice měli rozpačitý rozjezd a závěr, ovšem v součtu to na Pardubice stačilo a v tabulce soupeře přeskočili.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT