„Ale to platí pro celou republiku. Vedle slabé pozice sociálních demokratů překvapil mnohem více zásadní neúspěch KSČM," podotýká.

Je podle vás překvapením výsledek voleb v kraji, především vítězství Jiřího Čunka a zároveň i nejvyšší počet preferenčních hlasů, které dostal?

Role KDU-ČSL ve Zlínském kraji byla vždy silná. Očekávaly se poměrně vyrovnané výsledky pro ANO 2011, ČSSD i KDU-ČSL. Takto podstatný náskok překvapením je. Jiří Čunek je regionálně oblíbený politik a v tomto případě počet preferencí bylo možné předvídat.

Hnutí ANO 2011, které skončilo druhé, už krátce po vyhlášení voleb hovořilo slovy své lídryně Margity Balaštíkové o možné koalici KDU- -ČSL+STAN+ANO. Je podle vás pravděpodobná? Nebo vidíte i jiné možnosti?

KDU-ČSL je v poměrně komfortní situaci, vybírat si může z několika variant. Dlouhodobě se hovoří o jisté spřízněnosti Jiřího Čunka a Andreje Babiše, takže dvojkoalice byla v podstatě dopředu daná. Se STAN by získala řadu politiků, kteří mají bohatou zkušenost s fungováním veřejné správy. Takto bych chápal i slova paní Balaštíkové. Neznám sice nynější průběh koaličních jednání, ale vše směřuje k této variantě. Byla by ve Zlínském kraji radikální změnou.

Proč tak silně voliči upřednostnili ANO 2011 před donedávna vítěznou ČSSD? Udělala z vašeho pohledu ČSSD něco špatně, případně této strany měli voliči už dost?

ČSSD je vládní stranou, dlouhodobě přítomnou v české politice. Nemůže být jejím oživením a ani alternativou. ANO 2011 mnozí i po třech letech vládnutí považují za protestní stranu proti tradičním parlamentním uskupením. V tom mělo ANO 2011 snazší pozici. Své hraje jistě i únava ze sociální demokracie, slabší celostátně vedená kampaň. Naproti tomu i v tomto ohledu ANO 2011 dominovalo.

Jak byste očekával, že se pod novým vedením změní Zlínský kraj? I úřad…

V takovýchto případech je důležité přerušení dosavadních klientelistických vazeb, nové vize, nový způsob práce, jiná řešení a hledání jiných cest. K podobným změnám dojde i v dalších krajích, ale zatím nelze předjímat, na čem se strany dohodnou.

Je předpoklad, že Jiří Čunek povede kraj? Nemůže se stát, že by jej ostatní při vyjednávání takzvaně obešli?

Politická slušnost velí, aby volební vítěz nebyl obcházen. Předpokládám, byl-li lídr, že má enormní zájem kraj vést.

Čím si vysvětlujete tak silné vítězství KDU-ČSL ve Zlínském kraji jako v jediném kraji v republice?

Zásadní roli hraje podíl římských katolíků v populaci kraje. Při nižší volební účasti disciplinovaní voliči KDU-ČSL jsou své straně věrni a ta dosahuje dobrých výsledků. To je, myslím, hlavní argument. Teprve pak lze použít další vysvětlení, jako je například role lídra.

TOP 09 na kraji končí. Minule kandidovalo společně se STAN a tvrdí, že osamostatnění nemělo vliv na propad pod 3 %…

Někdejší spojenectví těchto subjektů TOP 09 prospělo. Strana nemá stabilní lokální ani regionální zázemí, což její propad posílilo. Podobně TOP 09 dopadla v dalších krajích. K volebním úspěchům potřebuje další partnery.

Z vlády na kraji odchází (i ze zastupitelstva) SPO. V čem vidíte jejich neúspěch, když dříve Zlínský kraj byl „baštou" SPO?

Letos byla pod větším konkurečním tlakem, voličům možná vadilo, že hlavní reprezentanti strany dlouhodobě pracují v Praze. Kampaň byla viditelná, ale to samo o sobě nestačí.

Zato Svobodní a Soukromníci v čele se senátorem Ivem Valentou získali 8 %. Je to zisk očekávaný i s ohledem na to, jak je lídr známý?

Ivo Valenta má silnou lokální podporu na Hradišťsku. Za jeho hranicemi je už omezená. Zisk nad 10 procent by se rovnal zázraku. Nyní pro stranu nastává období drobné politické práce, která vyžaduje hodně času. Jsem zvědav, jak to Ivo Valenta zvládne, chce-li být úspěšný i na celorepublikové úrovni.

Ivo Valenta a Jiří Čunek. Je pravděpodobné, že by tato dvojice čistě teoreticky mohla usednout v jedné vládě kraje? Nebo jsou oba natolik silné osobnosti s vyhraněnými názory, že to prostě musí skončit, že jeden povládne a druhý skončí v opozici?

Stát se může cokoliv, ale spolupráci nevidím jako reálnou. Jak jsem uvedl, pan Čunek má blízko k předsedovi ANO, s nímž je Ivo Valenta v programovém konfliktu. Takže se spoluprací v radě příliš nepočítám.