Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhají lidem při odcházení zemřít v náruči milovaných

Region – Ředitelka zlínského hospice Most k domovu Eva Hegmonová je právě na cestě za ženou, která dočítá poslední kapitolu svého života. O téměř osmadevadesátiletou Vlastu Kovářovou ze Zlína se stará dcera s manželem. Paní Vlasta má štěstí. Její dcera dodržela slib, který své mamince dala.

15.2.2017
SDÍLEJ:

Domácí hospic ve Zlíně. Na snímku Eva Hegmonová.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Někteří pacienti ještě nemají svůj životní příběh prožitý. Mají malé děti a umírání je pro ně mnohem horší," popisuje lékařka Eva Hegmonová.

„Nemohla jsem ji nechat v nemocnici. Slíbila jsem jí, že až přijde její čas, tak budu s ní a budu ji držet za ruku," říká dcera Jana.

A tak si s manželem z nemocnice vypůjčili pro maminku lůžko a sehnali speciální podložku proti proleženinám. Starají se o ni 24 hodin denně.

Nemocniční lůžko vévodí jejich obývacímu pokoji, kde každý kousek připomíná dalšího skvělého člověka v jejich životě, manžela paní Kovářové a tatínka Jany Zdeňka Kováře světoznámého sochaře, a průmyslového návrháře.

Doktorka Hegmonová se sklání nad svou pacientkou. „Jak vám dnes je, paní Kovářová?" ptá se a poslechne si její plíce.

Čtěte také: Loučení s legendou Jarmilou Šulákovou

Paní Vlasta trochu churaví a její lékařka má o ni starost.

„Zatím je to bez nálezu, ale pokud by maminka dostala teploty, hned volejte," říká lékařka a nechá paní Vlastě změřit ještě teplotu.

Obává se, aby téměř stoletá paní Vlastička nedostala zápal plic.

„Je to moc hodná a skvělá paní, celé dny se modlí, ale dnes je spokojená a spí," mrkne setřička, která doktorku Hegmonovou doprovází.

Vlasta Kovářová ale už zase přivírá oči. Je unavená, a tak návštěva lékařky pomalu končí. Je v dobrých rukou u své rodiny a dostává se jí i odborné péče lékařů zlínského domácího hospice.

Co přesně znamená domácí hospicová péče? A jak funguje? Úkolem hospice je umožnit nevyléčitelně nemocným lidem strávit poslední chvíle života v kruhu rodiny, doma. Ve Zlínském kraji tak už od dubna 2014 funguje právě hospic Most k domovu.

„Ačkoliv je umírající doma, neleží v léčebně nebo jiném zařízení, starají se o něj naši odborníci," uvádí lékařka Eva Hegmonová.

Toto zařízení je jediné svého druhu ve Zlínském kraji a měsíčně jeho služby využije přes dvacet pacientů. V týmu hospice pracují lékaři, sestry, sociální pracovníci i psycholog. Největší nápor měl před Vánocemi, kdy chtěly mít rodiny všechny své nemocné doma.

„V převážné většině máme pacienty s onkologickým onemocněním, ale také nemocné s demencí nebo například s roztroušenou sklerózou," jmenuje Eva Hegmonová.

Čtěte také: Lidí s rakovinou přibývá, hlásí Baťova nemocnice

Domácí péče a starostlivost sester a lékařů nemocným mnohdy dokážou jejich život prodloužit.

Od doby, co byl založen, měl už zlínský hospic bezpočet pacientů. Každodenní péče o umírající se časem mění na vzpomínky. Na bolest lidí, utrpení, slzy, ale i na to, jak hospic pomáhá rodině a hlavně umírajícím odcházet bez trápení.

„Starali jsme se o teprve třiatřicetiletého pacienta s uzávěrou jedné plíce, měl těžkou infekci. Doma měl tříletou dcerku a už nechtěl do nemocnice, toužil zemřít doma," popisuje Eva Hegmonová případ, na který se nezapomíná.

Mladý muž chtěl poslední měsíc svého života strávit se svou ženou a malou dcerkou.

„Nakonec se nám podařilo zastavit u něj infekci a pacient žil ještě půl roku," zmínila Eva Hegmonová.

Její tváří přelétla vzpomínka na onoho muže.

„Někteří pacienti ještě nemají svůj životní příběh prožitý na rozdíl od těch starších, u kterých je jejich kniha příběhů už napsaná. Navíc mají malé děti, to je pro ně pak umírání podstatně horší," vypráví lékařka.

Konec života byl i pro třiatřicetiletého pacienta krutý. Napojen na umělou plicní ventilaci už nebyl schopen mluvit ani očima.

„Nemohl se v závěru vůbec pohnout, jen mu po tvářích stékaly slzy," popisuje Eva Hegmonová.

„Přišla za mnou sestra, která ho znala dobře od začátku jeho nemoci. Řekla mi, že chce zemřít, že si přeje, abychom ho už uspali, že už to takhle dál nejde. Nakonec odešel sám v klidu, v přítomnosti své dcery a manželky. A o tom je paliativní medicína," vysvětluje šéfka zlínského hospicu.

Nechce, aby si ji lidé pletli s eutanazií. „Neprodlužovala jsem mu umírání, jen jsem mu umožnila, aby netrpěl," uvedla Hegmonová.

Jak se vůbec staví k eutanázii, kterou si někteří její pacienti přejí?

„Nesouhlasím s ní. Dala jsem slib, že budu léčit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nesložila jsem slib, že někoho zabiju. Ani pokud je to pacient, který si žádá zemřít, neudělám to. Máme přece možnosti utrpení pacienta zmírnit," říká přesvědčivě lékařka.

Čtěte také: Senioři v důchodu žijí na Zlínsku spokojený život

Autor: Jana Zavadilová

15.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení