Šanci být takto užitečný nabízí v současnosti například dobročinná organizace Adra, která hledá jedince, kteří by se zapojili do jejího dobrovolnického centra na Burešově. „Hledáme dobrovolníky, kteří budou dělat společnost seniorům a zdravotně postiženým. Už nám jich pomáhá čtyřicet, ale chtěli bychom jejich počet ještě rozšířit,“ sdělila vedoucí centra Pavlína Pejlová.

Noví dobrovolníci by měli pomáhat v Domě služeb seniorům Hvězda v ulici Zarámí. „Dobrý skutek mohou udělat celkem jednoduše, po zaregistrování a proškolení, které plánujeme na osmadvacátého března budou chodit na návštěvy k seniorům,“ podotkla.

Vždy aspoň jednou týdně na hodinu si tak půjdou s osamělými staršími lidmi popovídat. „Pokud je to pro klienty z fyzického hlediska možné, mohou s nimi třeba jít i ven na vycházku,“ vysvětlila Pejlová. Mezi lidmi, kteří se už do centra zapojili jsou přitom podle ní například studenti, ale i matky na mateřské či dokonce senioři.

Další organizací, která ve Zlíně a okolí pracuje s dobrovolníky je sdružení Samari. „Celkem máme asi třicet dobrovolníků. Chodí pomáhat mimo jiné do domovů pro seniory, třeba v Lukově či Holešově. Buď si se starými lidmi jen povídat a tak je potěšit, nebo děláme i koncerty a další program,“ sdělila jednatelka sdružení Alena Rusová.

Sdružení navíc uspořádalo v létě dobrovolnickou akci, při které se desítka lidí vydala na Ukrajinu pomoci opravovat jednu z tamních nemocnic. Této brigády se účastnil i dvaadvacetiletý Dominik Bachůrek.

„Chtěl jsem pomoci tamním lidem i poznat tuto zemi. Jel tam navíc kolektiv fajn lidí,“ poznamenal. Pro dobrovolnictví se prý rozhodl, když jsem viděl výstavu fotografií z jedné humanitární mise do Bangladéše.

Někteří dobrovolníci podporují i zlínský Dům Naděje, kde pomáhají mentálně postiženým.

„Asi šest lidí se nám snaží pomoci třeba tak, že chodí hrát s klienty stolní tenis, nebo jim poskytnou doprovod a odvoz třeba k lékaři,“ poznamenala vedoucí domova Martina Kadlecová.

Dobrovolnictví podporují i úřady a samospráva. Například Zlínský kraj letos na své území rozdělil na podporu koordinace dobrovolnické činnosti celkem milion korun.

„Dostalo se tak finanční podpory osmnácti organizacím, včetně některých zlínských. Počet žadatelů přitom byl ale dvakrát vyšší a všem nešlo vyhovět,“ podotkla vedoucí oddělení neziskového sektoru krajského úřadu Pavlína Nováková.

Celkové množství dobrovolníků i organizací, které je využívají, je podle ní těžké odhadnout. „Je to právě z důvodů charakteru této činnosti, která často není ani prezentována, protože se jí lidévěnují ze svého vnitřního přesvědčení a nezjištné potřeby pomáhat druhým,“ dodala.