„Nevím o žádném pomníčku, který by byl postaven legálně. Nicméně zatím se to toleruje,“ podotýká Karel Chudárek ze zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR. A jeho slova potvrzuje také Jana Míšková z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK). „Odstraňování pomníčků je velmi citlivou a nepříjemnou záležitostí. Nevzpomínám si, že by se něco takového dělalo,“ říká Míšková.
Podle Chudárka je ke stavbě pomníčku zapotřebí vyjádření správce komunikace a policie, případně stavební povolení. Pietní místa by se navíc neměla vyskytovat v ochranném pásmu silnice. To se podle typu komunikace pohybuje v rozmezí od patnácti do sta metrů.
„Takový pomníček může být při provozu nebezpečným bodem a může vést k další nehodě,“ vysvětluje Jana Míšková, náměstkyně majetkové správy ŘSZK.
Podobný názor zastávají také dopravní policisté. „Pokud ale pomníček nebrání silničnímu provozu, pak má spíše preventivně výchovný charakter,“ poznamenává Josef Hnilička z uherskohradišťského dopravního inspektorátu.
Symbolicky označené místo smrti blízkého člověka pomáhá pozůstalým zprostředkovat kontakt s ním. „Pomníček připomínající osobu zemřelého zároveň prodlužuje její sociální existenci jak pro pozůstalé, tak pro zasvěcené okolí,“ vysvětluje sociální antropoložka Olga Nešporová ve studii, kterou publikovala v Sociologickém časopise.
„Jedná se o veřejné provolání smutku a zároveň připomínku smrtelnosti člověka a upozornění na nebezpečí, která automobilová doprava přináší,“ dodává sociální vědkyně. Pomníčky u cest nejsou podle ní specificky českým fenoménem. Lze se s nimi setkat v Evropě, Americe i Austrálii.
„Četné rozšíření takových pomníčků je přitom záležitostí poměrně novou, došlo k němu zhruba v devadesátých letech 20. století,“ podotýká Nešporová. Tento nárůst však podle ní není způsobený množstvím smrtelných dopravních nehod, nýbrž zvyšující se potřebou lidí veřejně vyjádřit smutek.
Za poslední čtyři roky zahynulo na silnicích Slovácka bezmála sto osob. V tomto roce to byli doposud čtyři lidé.
První letošní tragédie se odehrála už 21. ledna na silnici mezi obcemi Břestek a Tupesy. Osmadvacetiletý řidič tam srazil o třicet let starší ženu, která šla při okraji vozovky. „Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění chodkyně, která svému zranění po převozu do Uherskohradišťské nemocnice podlehla,“ poznamenala k události mluvčí hradišťských policistů Jitka Zámečníková. Také toto osudové střetnutí připomíná na místě nehody pomníček.
Václav Brachtl