Licitace se jako vyvrcholení tradiční Akce Cihla uskuteční v tamní netradiční kavárně Slunečnice. Výtěžek má podpořit právě další rozvoj tohoto podniku, kde nacházejí uplatnění jako zaměstnanci i mentálně postižení lidé. Pětadvacetiletý kovář ve své dílně v Bohuslavicích u Zlína pracoval na podobném výrobku už podruhé.

„Organizátoři akce mě oslovili už vloni, to jsem vykoval síť s pavoukem, které se na cihlu připevnily lepidlem. Tentokrát jsem po připravení květů dotvořil kovový stonek a ten cihlu přímo obepíná,“ přiblížil. Vytvořit dílo prý trvalo dohromady asi den. „Dělal jsem to rád, nejen protože tím pomohu, ale je to i příjemná práce. Člověk může zapojit fantazii,“ poznamenal Hujíček.

Obživu mu prý přináší monotónnější a těžší práce. „Většinou dělám různé ploty, a tahám se tak pořád s mnoha kily železa,“ nastínil. Už ale prý i restauroval kované dveře na hradě ve Zlíně­Malenovicích a spolupodílel se na plastice ve tvaru globusu pro olomouckou univerzitu.

Kromě Hujíčka budou letos pro aukci zdobit cihly opět různí výtvarníci ať už malbami nebo třeba slámou. Zapojit se mají i další osobnosti. „Kromě jiných herečka a držitelka ceny Thalie Petra Hřebíčková nebo primátorka Zlína Irena Ondrová,“ doplnila zedna z organizátorek akce Zuzana Trčková. Kromě aukce těchto děl budou moci na práci postižených přispět lidé i v centru Zlína u stánků Akce Cihla, a to ve dnech prvního až devátého června.