Kabelky malé, velké, značkové, do divadla či pro radost. Především však všechny věnované na dobrou věc. Přesně takové kabelky zaplní v pondělí 21. září foyer Městského divadla Zlín při příležitosti devátého ročníku Kabelkového veletrhu Naděje Zlín a Zlínského deníku.

Nápad uspořádat Kabelkový veletrh vzešel právě ze zlínské Naděje. Dnes se akce pořádá po celé České republice.

„Jsme pyšní, že se nápad dostal do celé republiky. Myslím si, že kabelky k ženám patří a dalo by se říct, že je tento způsob charity baví,“ reagovala Zuzana Šlúchová ze zlínské pobočky Naděje.

SPECIÁLNÍ MATRACE

Pořadatelé akce čekají, že se jim i letos podaří získat kolem dvou tisíc kabelek. Za výtěžek nakoupí antidebutní matrace, které zabraňují vzniku proleženin u klientů dlouhodobě připoutaných na lůžko. Celkem chtějí nakoupit 65 kusů těchto matrací, přičemž jedna vyjde na šest tisíc korun.

„Budeme proto vděční, když lidé přijdou na Kabelkový veletrh ve Zlíně a nějakou korunu tam utratí,“ vysvětlila Zuzana Šlúchová.

„Sběrných míst je ve Zlíně deset, naplno fungují čtyři. Letos zaznamenáváme, že je kabelek méně,“poznamenala Zuzana Šlúchová.

Přesto podle ní lidé přináší krásné kousky. Například letos mají slíbenu i jednu z krokodýlí kůže.

Kolekci chovaných zvířat ve zlínské zoo rozšířil mimořádný nový druh. Z rakouské Zahrada získala dva samce vzácných chápanů vlnatých.
Přijďte obdivovat "pupkáče". Zlínská zoo láká na unikátní opice

„Každá žena, která věnuje svou oblíbenou kabelku, je opravdu osobnost. Klobouk dolů před každou,“ ocenila všechny přispěvatelky Zuzana Šlúchová.

Kdo se nebude chtít účastnit přímo veletrhu kabelek ve zlínském Městském divadle, může si kabelku koupit v aukci na facebookovém profilu Naděje Zlín a to až do pondělí 21.září.

„Nebo se také může zapojit do takzvané virtuální aukce, kdy každý může podpořit náš projekt zasláním libovolné částky na účet Naděje,“ přiblížila Zuzana Šlúchová.

Mezi pravidelná místa, kde mohou ženy kabelky odevzdat, patří kožená galanterie Luka a květinářství Halka Adamová.

„Moje kamarádka je poslala také. Vždy do nich vloží pro novou majitelku nějaký vzkaz,“ seznámila prodavačka Radka v galanterii Luka.

„I u nás jsme již posbírali desítky kabelek. Počítám, že příští týden k nim další přibudou. Je to úžasná akce a rádi vždy pomůžeme,“ zmínila Halka Adamová, vedoucí prodejny Květiny Halka Adamová.

Stav autobusového nádraží ve Zlíně.
Zlínské nádraží změní vzhled, nejdřív ale za tři roky

Velká radost a nadšení. Tak by se dalo popsat další sběrné místo, kterým je Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK).

„Čeho si velmi cením je, že některé přispěvatelky věnují do zlínského Kabelkového veletrhu i nové kabelky. Koupí je a darují,“ uvedla ředitelka KHS ZK Miroslava Sedláčková.

O Naději Zlín

Organizace provozuje ve Zlíně dům pokojného stáří, ve kterém se stará o seniory a lidi trpící Alzheimerovou nemocí. Provozuje také sociálně terapeutické dílny, ve kterých své uplatnění nacházejí lidé s mentálním a kombinovaným postižením.

Zároveň nabízí chráněné bydlení, které je domovem 15 lidem s postižením. Provozuje také denní stacionář pro lidi s demencí, který přináší úlevu pečujícím rodinám. Další aktivitou je nízkoprahový klub pro děti a mládež ve Vizovicích.