1. výstavu kompenzačních pomůcek pořádal sociální odbor Městského úřadu ve Vizovicích projektu „Rozvoj sociálních služeb na Vizovicku a Slušovicku“. Tento projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České Republiky.

Nabídku k prezentaci na výstavě přijalo 5 vystavovatelů, mezi něž patřili Altech, Dotek, o.p.s., „Šance“, družstvo handicapovaných, Tyfloservis, o.p.s. a OC CAR Club Zlín.

Ředitelka Radomíra Pečeňová přiblížila, v čem vlastně tkví jejich práce.

„Staráme se zejména o lidi s demencí a poskytujeme odlehčovací služby. Při tom využíváme pomůcky k ošetřování imobilních klientů, polohovací postele či pomůcky pro inkontinenci. Snažíme se poháhat také rodinám, které se starají o imobilní příbuzné,“ vyjmenovala Pečeňová některé ze služeb Doteku.

Společně s dalšími čtyřmi společnostmi se rozhodli ukázat veřejnosti, jaké pomůcky podobní lidé k životu potřebují a jak by vlastně zdraví mohli nemocným pomáhat.

Jedním z vystavovatelů byl také Petr Mach z Krajského ambulantního střediska sociální rehabilitace nevidomých a slabozrakých.

Vývoj pomocníků jde rychle dopředu

Které pomůcky zrakově postiženým pomáhají nejčastěji a jaké moderní technologie můžeme v tomto směru do budoucna očekávat?

„Vývoj je opravdu rychlý. Rádi vidíme, že už i kategorie lidí, kteří měli problém vidět, mohou nyní například číst. Všímáme si však, že i poslední digitální pomůcky mají jisté hranice,“ podotkl Mach s tím, že v mnoha případech lidé raději volí starší a osvědčenější pomoc.

Zbytečná složitost může být na škodu

„Je dobré zvolit střední cestu mezi zaběhnutými pomůckami a moderní technologií. Namísto Braillova písma již nyní mohou lidé využívat počítač nebo diktafon, ale zbytečně složitá zařízení mohou mít opačný efekt. Starším lidem se obtížně ovládají,“ vysvětlil pracovník ambulantního střediska.

Zamyslel se také nad tím, kterou technologii by rádi někdy v budoucnu svým klientům středisko nabídlo.

„Rádi bychom měli přístroj, který dokáže tištěný text zvětšit a zároveň i reprodukovat, neboli přečíst. Ve světě se to sice již nějakou dobu používá, ale je to finančně i technologicky velmi náročné zařízení. Dá se samozřejmě použít počítač, ale mám na mysli přenosného pomocníka,“ zasnil se Mach.