Na nákup věcí pro děti ze zlínského domova v Lazech se vydala v pátek 29. srpna jeho ředitelka Helena Stráská. „Zrovna byla sleva, ale přesto jsem utratila na pomůcky pro patnáct dětí asi šest tisíc korun. A to jsem se držela zkrátka,“ řekla.

Kupovala například sešity, lepidla, nebo psací pera. „Propisky máme naštěstí od sponzorů a vystačí snad na celý rok. Dražší věci jako aktovky dostávají děti podle potřeby třeba k narozeninám,“ doplnila.

Velký nákup mají za sebou také například domov ve vizovické Chrastěšovské u­lici.

„Větší nákup děláme my, máme tu ale i jednu vysokoškolačku a několik středoškoláků, kteří dostanou peníze a některé věci si kupují sami. Pro všechny pořizujeme hlavně sešity, psací potřeby a další pomůcky,“ uvedl tamní ředitel Dušan Mynář.

Pokud se dělá opravdu velký nákup všech pomůcek může podle něj pro patnáct dětí, které v domově žijí, přijít i na dvacet tisíc korun. Letos prý ale kupovali věcí kvůli plánované rekonstrukci domova co nejméně.

Požadavky škol na pomůcky dětí jsou různé podle věku, jak upozorňuje Anna Hejná z kroměřížského dětského domova v ulici U Sýpek. „My si ale neděláme velkou zásobu, spíše dokupujeme věci v průběhu roku,“ uvedla. Přesto prý větší nákup před začátkem školy přijde domov s jednadvaceti dětmi na asi osm tisíc.

Lubomíra Chalánková je ředitelkou domova ve Smolin, což je místní část Valašských Klobouk. Součástí zařízení je i základní škola a praktická škola, kterou řada tamních dětí navštěvuje.

„Všem devětadvaceti dětem samozřejmě pomůcky zajišťujeme. Ovšem výkresy, sešity, učebnice, všechno zdražuje,“ posteskla si. Vynakládat musejí tisíce a to prý nepočítá takové věci jako aktovky, nebo pomůcky nutné třeba pro oblíbený učební obor kuchař-číšník.