Lidé mezi 18 a 70 lety, kteří tvoří více než dvě třetiny obyvatel kraje, uspoří pouze třicet korun při vyšetření v ambulancích krajských zdravotnických zařízení.

Lépe na tom budou mladiství a senioři. Ti nebudou muset hradit ani šedesátikorunový poplatek za den strávený v nemocnici.

Devadesát korun za pohotovost, či tři desetikoruny za položku na receptu však budou krajská zdravotnická zařízení vybírat poplatky nadále a ve stejné výši jako dosud.

„Otázkou je, kdo nejvíce stoná. V nemocnicích tak pobytu využijí hlavně senioři a děti, a ti platit nemusejí,“ obhajuje rozhodnutí krajská radní Hana Příleská (ČSSD), která má na starosti zdravotnictví.

Zrušení regulačních poplatků se stalo vlajkovou lodí programu sociálních demokratů před krajskými volbami. Příleská je však přesvědčená, že strana své sliby neporušuje.

Těšíte se na 1. únor? Souhlasíte s rozhodnutím kraje o pouze částečné úhradě regulačních poplatků? Jak často chodíte k lékaři a jak často navštěvujete ambulance? Hlasujte a diskutujte, váš názor nás zajímá.

„V programu bylo to, co chceme udělat během čtyř let. Něco se realizuje od 1. února, což nemusí a asi to ani nebude konečné řešení,“ přislíbila radní.

Se všemi poplatky se však narozdíl od Zlínského vypořádal již nyní Středočeský kraj.

„Zrušili jsme naprosto všechny poplatky bez rozdílu,“ konstatovala jeho mluvčí Berill Mascheková.

Podle ní se nestává, že by někdo schválně dojížděl z větší dálky do krajských nemocnic, plno však mají v nemocničních lékárnách.

Infografika - Zdravotnická péče.

„Dříve stáli fronty i lidé v produktivním věku či maminky s dětmi. Nyní jsou to senioři, kteří mají více času,“ vypozorovala mluvčí.

Podobný problém však v nemocničních lékárnách Zlínského kraje podle všeho nehrozí. Místní představitelé nechali zařízením volnou ruku v rozhodování, zda poplatky za položku na receptu vybírat. A nemocnice se přiklánějí k tomu, že poplatky zachovají.

„Systém hrazení zůstane stejný jako doposud i od 1. února,“ sdělil například mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. Totéž říká i mluvčí zlínské Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Úhrada regulačního poplatku krajem má být dobrovolným rozhodnutím každého pacienta. Ten podle radní Příleské přijde například do nemocniční ambulance, kde se jej zeptají, zda chce, či nechce poplatek uhradit.

„Pokud bude mít zájem, aby za něj peníze uhradil kraj, podepíše prohlášení, že za něj tuto povinnost kraj přejímá,“ popsala Příleská.