VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodní asistenktka: Vše kolem narození je krásné a přirozené

Zlín - K povolání porodní asistentky dnes existuje řada různých postojů. Někdo má tyto ženy spojeny pouze s minulostí a dnes je nazývá šarlatánkami, někteří si jejich existenci ani neuvědomují, pro jiné představují nejbližší oporu v období těhotenství, porodu a péče o čerstvě narozeného potomka.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Každý z nás však prošel jejich rukama a mnozí poznali starostlivost Zlíňanky Radmily Dorazilové. Práce porodní asistentky ji provázela už od dětství, přestože její rodina vlastnila nedaleko Kyjova pohostinství a obchod. „Maminka měla za nejlepší kamarádku porodní asistentku. Každou návštěvu této výjimečné ženymámspojenou s ohromnou noblesou, důstojností, harmonií a upraveným vzhledem. A samozřejmě vyprávěním o tomto povolání.

Ohromně na mě působila, s podobným člověkem jsem se nikdy dříve nesetkala,“ říká dnes stejným dojmem působící žena, která však v dětství toužila místo porodní asistentky pracovat v lékárně jako laborantka. Po dokončení gymnázia v Kyjově se ale nedostala do Brna na školu a zkusila tedy nástavbu pro porodní asistentky ve Zlíně. Měsíčně se stará o desítky šestinedělek V sedmdesátých a osmdesátých letech pracovala ve zlínské, tehdy gottwaldovské, porodnici a ve zdravotních střediscích v Malenovicích a Otrokovicích.

Soukromou praxi vede od roku 1994 a za tu dobu ošetřila na pět tisíc matek a novorozenců. Její práce spočívá v poradenství těhotným i čerstvým matkám, rodičovských kurzech, různých cvičeních nebo radách v oblasti výživy či hygieny. Hlavní náplní však je poporodní servis, vztahující se k fyzickému i psychickému stavu ženy a péči o novorozence. Což měsíčně představuje několik návštěv u zhruba pětatřiceti šestinedělek. „Porodnictví se hodně změnilo, zejména v možnostech svobodné volby a výběru. Péče je také individuálnější a více zaměřená na potřeby rodičky. Ženy jsou navíc informovanější a vzdělanější. Mnohdy i naší zásluhou více hájí svá práva. Máme ale stále co zlepšovat,“ popisuje porodní asistentka změny za svou dlouholetou praxi v oboru. Dříve vše záleželo na pozorování.

Přestože dnes je porodnictví velmi závislé na vyšetřovací technice a produktech farmaceutického průmyslu, neměly by se podle Dorazilové opomíjet ani zkušenosti žen minulých generací. „Dříve byla naše péče založena především na úžasných pozorovacích schopnostech porodních asistentek, jejich trpělivosti a empatii. Existovala také přirozená dělba práce mezi porodní asistentkou a lékařem. Naopak dnes se v porodnictví projevuje přílišná dominance lékařů,“ upozorňuje žena. Ideální by tak bylo oba přístupy propojit, s čímž se ztotožňuje i Dorazilová. Podle ní je totiž vše, co se kolem aktu narození děje, krásné a přirozené. „Je potřeba vrátit přiměřený význam kultu ženy-matky, kultu bohyně života.

Těhotné maminky mají k tomu úžasnou predispozici. Každá je totiž zakladatelkou nové rodinné dynastie, nositelkou nového života,“ pozastavuje se nad úlohou ženy. Dnešní svět však nutí ženy vyrovnávat se mužům. „Jsem pro rovnoprávnost pohlaví, ale není přirozené, když se žena stylizuje do mužských rolí. Ženská energie je odlišná od mužské, ale na světě mají místo oba póly a musí se vzájemně doplňovat. Pokud není svět v rovnováze těchto dvou principů, pořád se někam řítí a chybí mu opora,“ vyjadřuje porodní asistentka svůj názor.

Komplikace se ohlašují dlouho dopředu Ve své praxi vychází ze zkušeností německé porodní asistentky Barbary Kosfeld, jejíž praktický i teoretický výcvik absolvovala v Praze. Těhotenství a porod považuje za normální přirozené stavy v životě ženy. „Každá komplikace se obvykle ohlašuje dlouho dopředu, nic se neděje jen tak náhodou. Ale základem pro naši práci jsou dokonalé a správně propojené znalosti z anatomie a fyziologie, které umožní dobře a rychle rozeznat patologické příznaky. Při jejich výskytu má působnost končí a na řadu přichází lékař,“ vymezuje své kompetence i názor, že asistentka je od toho, aby ženě pomáhala a podporovala ji, nikoli ji poškozovala nebo strašila.

Vždy také naprosto respektuje volbu matky. Mnoho si odnesla také ze zahraničních stáží v zemích s prvotřídním porodnictvím, zejména ze Švédska a Holandska, kde funguje síť porodních asistentek a péče je založena na možnosti výběru, zda rodit doma, v porodnici či porodním domě a také na vynikající spolupráci porodních asistentek s lékaři. „Zahraniční zkušenosti i celoživotní vzdělávání jsou v naší profesi nezbytné. Tou správnou porodní asistentkou se však žena stane, až když sama porodí. Důležité je totiž umět budoucí matce naslouchat a respektovat její přání, naučit ji dobře rozpoznat signály svého těla a neznevažovat ani drobné příznaky,“ vyjmenovává další důležité předpoklady.

Protože přání ženy je pro ni důležité, občas asistuje i u narození dítěte v porodnici. Při své stáži v Holandsku však byla přítomna také u několika domácích porodů. „U nás jsem se s nimi setkala za celou praxi pouze třikrát a vždy ve výjimečných situacích. Neodsuzuji je, ale zatím k nim nechodím. I když s žádostmi o poskytnutí péče při nich se setkávám stále častěji,“ vysvětluje. Žena se má v těhotenství zastavit Každopádně by si však podle Dorazilové žena měla svou graviditu užít. „Je to období zastavení se, rozjímání nad svým stavem.

Komunikace s nenarozeným dítětem je na tomto období nejnádhernější. Nejpatrnější je to v pětatřicátém týdnu, kdy by měla nastat změna životního rytmu, chodit na procházky, správně jíst a pít a mít na stravu čas,“ vyjmenovává a vzpomíná na dobu, kdy sama čekala syna a tohoto období si užívala. Zároveň si posteskne, že to bohužel mnohé matky nedělají. Těžko se také podle jejích zkušeností stanovuje ideální věková hranice pro těhotenství, protože se setkala s dvacetiletými matkami, které byly absolutně zralé, ale naopak i s případy, kdy toto neplatilo u dvaatřicetileté ženy.

Radmila Dorazilová zastává navíc funkci předsedkyně Sdružení porodních asistentek Zlínského kraje a členky výboru České konfederace porodních asistentek. Snaží se povznést svou profesi a úroveň vzdělání i u svých kolegyň. „Vysvětluji jim, proč by na sobě měly pracovat, vzdělávat se, cestovat do zahraničí. Kladu důraz na sounáležitost a hrdost k našemu povolání. Nerada slyším, když mě někdo nazývá sestřičkou,“ upozorňuje s tím, že mezi těmito povoláními je značný rozdíl. Hodně daruji, ale také dostávám I přes mnohé překážky svou práci považuje za nádhernou a neměnila by i přesto, že je časově náročná a fyzicky vyčerpávající. Důležitou oporu tak má ve své rodině, manželovi a synovi.

„Hodně ze sebe daruji, ale také dostávám zpět. Nejen od žen, ale i jejich dětí. Je to úžasný pocit, když se starám o matku v době těhotenství, vidím narození potomka, pečuji o ni po porodu a ona se u mě objeví po šestinedělí nebo i později s dítětem a já vidím plody své práce a jejich další posun,“ popisuje s hrdostí a současně se přiznává k jedné své velké lásce, orchidejím.

Autor: Martina Nováková

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení