„Teprve týden mám novou kancelář, navíc jsem se přestěhoval dál od sněmovny. Dříve jsem bydlel v poslanecké ubytovně, do práce jsem chodil pěšky. Teď bydlím mnohem dál a jezdím autem. Prahu dodnes pořádně neznám,“ přiznává.

Ve vrcholové politice se pohybuje druhé volební období. Při vzpomínce na časté pendlování mezi Kroměříží a Prahou skřípe zuby.

„Kdybych měl vyprávět o zážitcích z D1, bylo by to na dlouho. Snad se dožiji toho, že se cesta opraví,“ poznamenal.

Minulé čtyři roky prý často jezdil vlakem.

Radek Vondráček je otcem dvou malých dětí. Že by se s rodinou všichni přestěhovali do Prahy, striktně odmítá.

„Děti u nás chodí do sportovních kroužků a oddílů, mají řadu aktivit, navíc v Kroměříži chodí do školy. Stýská se jim, mně také, proto se snažím dodržovat, abych na víkendy pokaždé jezdil domů. Svou absenci doma se jim snažím kompenzovat i jinak,“ usmívá se nový předseda sněmovny.

Trochu s nadsázkou si poslanci ze Zlínského kraje připadají v Praze jako na internátě. Domov mají jinde.

„Asi bych si v Praze nezvykl,“ komentuje nováček ve vrcholové politice Marek Novák (ANO), původní profesí projektový manažer.

„Snažím se poslanecké ubytovně, kde přes týden bydlím, neříkat domov. Říkám si, že jdu do bytu. Můj domov je ve Zlíně,“ dodává.

Kancelář sdílí se stranickým kolegou Pavlem Pustějovským a ještě s Alešem Juchelkou, známým moderátorem a scenáristou.

„Je příjemné mít kolem sebe kolegy, kteří si rozumí,“ říká Novák.

Velkým zážitkem pro něj bylo první jednání sněmovny.

„Byl to lehký pád do reality,“ usmívá se Marek Novák.
Prahu za svůj domov odmítá označit i Pavel Pustějovský (ANO).

„Jen tady přebývám, bydlím na ubytovně. Můj domov je ve Valmezu. Na víkendy jezdím domů. Vlastně mi to trochu připomíná život na internátě,“ směje se poslanec. Zatím se prý sžívá s prostředím, v nové kanceláři se se svými kolegy cítí dobře.

Nově zvolený poslanec Stanislav Blaha (ODS) má situaci o to těžší, že je zároveň i starostou Uherského Hradiště a musí tak domů na Slovácko kvůli povinnostem jezdit častěji.

„I tam mám totiž naplánované věci z dřívějška. Proto operativně přejíždím, hlavně vlakem. Bydlení v Praze mám, přebývám v pronajatém bytě. Kolegové jsou skvělí, kancelář se mi líbí. Jenom doufám, že ve sněmovně nebude stále válcovat hlasovací koalice, ale že dostanou prostor i rozumné názory,“ míní Stanislav Blaha.

I ostřílená matadorka Alena Gajdůšková (ČSSD) z Želechovic nad Dřevnicí se snaží trávit víkendy a pondělky doma se svou rodinou, čas prý věnuje i svým voličům.

„Tento režim dodržuji. Na život v Praze jsem si už zvykla, ale jinak spokojená nejsem. Respektive s tím, jak sněmovna funguje,“ konstatuje. Podle ní byla politická kultura Senátu dříve jiná.