Vyskladňování areálu zahájili letos v lednu, teď se už v muničním areálu nenachází žádný materiál, který by ohrozil životy a zdraví obyvatel v okolí. „Příběh Vrbětic tímto pro vládu rozhodně nekončí, zato dneškem končí jedna důležitá etapa. To znamená, že plníme závazek, který jsme lidem okolních obcí a Zlínskému kraji dali poté, co došlo ke dvěma velkým výbuchům v druhé polovině roku 2014," sdělil ve středu premiér Sobotka. Doufá také, že letošní Vánoce si obyvatelé okolních obcí užijí více, než tomu bylo v minulém roce.

Odvezení poslední části munice považovali zástupci státu za velmi důležitou událost. „Není tady práce na měsíce, ale spíše na léta," informoval ministr vnitra Milan Chovanec. „Budeme hledat viníka, což je práce na policii. Pokud ho najdeme, budeme chtít náklady uhradit po něm," dodal. Vláda garantovala, že se do areálu ve Vrběticích munice už nevrátí.

Policejní prezident Tomáš Tuhý označil středeční akci za velice zásadní. „Není asi místo v České republice, kde by se tak často setkávali politici s policejními složkami a prodiskutovávali možná rizika spolu s občany. Avizovali jsme, že to bude hodně nebezpečný proces. Zvládlo se to, a teď je před námi druhý úkol. Momentálně probíhá trestní řízení a dneškem se dostáváme k fázi, kdy se začne s procesy ohledání místa činu," konstatoval ve středu Tomáš Tuhý. Dodal, že nyní je důležité připravit plošné čištění. „I když už ve skladech není munice, neznamená to, že je povoleno do areálu vstupovat. Prostor bude dále střežen," upozornil.

„Více než šest tisíc. To je počet vojáků, kteří se zde vystřídali," uvedl zase náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář. Toto stanovisko je zhruba jedna třetina z celkového počtu vojáků. „Na místě zůstane asi dvě stě příslušníků Armády České republiky, kteří nadále budou vykonávat úkoly. Předpokládám, že tu budou přítomni do konce ledna," sdělil Bečvář. Poté by se mělo začít se stavbou oplocení. Nový perimetr by měl být kolem šestnácti kilometrů.

Premiér Bohuslav Sobotka také potvrdil, že vláda je připravena pokračovat ve velmi přísné ostraze areálu i v příštím období. Teď je na řadě ohledání místa činu či hloubková sanace. Vláda je podle něj připravená garantovat celý tento proces a zaplatit jej.

Z vrbětického muničního skladu byla část munice odvezena do Květné. Po explozích v minulém roce byly evakuovány bezmála dva tisíce osob.

Denisa Spurná