Jak se dalo předpokládat, hned první dva body z více než padesáti připravených zabraly téměř celé dopoledne. Bodem číslo dva byla totiž diskuse občanů.

V té Zlíňané zastupitelstvu a radě připomínali vše, co se podle nich nepovedlo či se nepodařilo dosud vyřešit. Největší část diskuse zabrala debata ohledně petice a referenda o hazardu ve městě.

Bude se o tomto bodu vůbec jednat? Je vůbec otázka legislativně správná? Je absolutní zákaz hazardu řešením? Je možné dodatečně změnit znění otázky, aby odpovídala zákonu? Jde vůbec o hazard, nebo o předvolební kampaň? Otázek, které si zastupitelé potřebovali vyříkat, bylo opravdu hodně.

„Z jedné strany se dovídáme, že když referendum nevyhlásíme, tak nás může někdo zažalovat. Z druhé strany na nás hulákají loterijní společnosti, že když vyhlásíme referendum s nezákonnou otázkou, tak nás zažalují. Já se opravdu necítím v roli obhájce hazardu nijak komfortně, protože to není pravda," prohlásil v jedné vypjaté chvíli náměstek primátora Ondřej Běták, který má oblast hazardu v kompetenci.

„Víc než sedm tisíc sesbíraných podpisů, to je snad největší petice, která ve Zlíně probíhala," upozornil zastupitele jeden z aktivistů Petr Jurča. „Spojení s volbami je pro úspěch referenda klíčové. To uznaly i soudy. Nechte občany se k tématu vyjádřit," apeloval v diskusi i hlavní iniciátor petice Tomáš Pasterný.

„Není pravda, že hazard neregulujeme. Ze 1400 strojů je jich nyní ve městě 700. To je fakt. Městům a obcím musí však s legislativou a bojem proti hazardu pomoci i stát. My se nechceme hádat s vlastními občany," zapojil se do diskuse primátor Zlína Miroslav Adámek.

Velmi živá diskuse 
i loučení s kolegou

Následně se debata odvíjela v začarovaném kruhu. Podle názoru Ministerstva vnitra je totiž referendum k zavedení, zrušení či úpravě vyhlášky nepřípustné. Zákon totiž říká, že hazard musí upravovat vyhláška či zákon. Podle jiného zákona musí být výsledek referenda při dostatečné účasti voličů pro zastupitelstvo závazný. Jenže zastupitelé mají hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Nikdo, ani referendum občanů jim nemůže přikázat nějakou vyhlášku schválit. Tyto zákonné požadavky se tak vzájemně nedají zkombinovat.

Došlo však i na příjemný bod diskuse. Někteří občané i zastupitelé poděkovali končícímu zastupiteli Františku Rábkovi z KSČM za jeho dlouholetou práci pro město.

„Kdykoli jsme neměli u jiných zastupitelů zastání, věděli jsme, že se na vás můžeme obrátit. Vaše energie a píle vás hnaly kupředu. Děkujeme za vaši podporu i v době, kdy jsme byli zoufalí," uvedla u diskusního pultu jedna z občanek Zlína. S poděkováním nebyla sama. Připojili se i další občané či primátor.

Další velká debata se strhla u bodu, kdy měli zastupitelé vzít na vědomí hospodaření Vodáren a kanalizací Zlín. Nebylo v sále právníka a téměř i zastupitele, který by se k tématu nevyjádřil. Co právník, to názor, a co člověk, to originální nápad. Padaly i návrhy na odvolání členů představenstva VaK nominovaných za Zlín. Mluvilo se o zrušení solidárního systému placení vody a o dalších nápadech.

„Rád bych se zde přítomných právníků zeptal, co můžeme my jako zastupitelstvo udělat, abychom ovlivnili situaci ve VaK. Vysvětlete nám to jako laikům," ptal se náměstek primátora Ondřej Běták.

„Takový recept vám žádný právník v zemi nedá," reagoval přítomný právník VaK Zlín Marek Kocáb.