Změny se chystají v domovech pro lidi se zdravotním postižením v Zašové na Vsetínsku a Velehradě na Uherskohradišťsku, řekla ve čtvrtek novinářům krajská radní Taťána Nersesjan (ČSSD).

Domov v Zašové sídlící v historických prostorách je již nevyhovující, klienti žijí i v desetilůžkových pokojích. Jeho postupné rozpuštění je naplánováno do několika etap. Do poloviny roku 2015 by měl vyrůst v Zašové trojdomek, každou část bude obývat šest lidí, a bude tam zázemí pro denní programy pro mentálně postižené. Další objekty by měly postupně vzniknout, kraj jedná s radnicemi ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm.

V domově bylo původně 113 klientů, nyní je jich stovka, část využije různé služby mimo území kraje, nový druh bydlení se postupně najde pro 81 klientů, z toho 45 by mělo žít v objektech rodinného charakteru. Náklady na vybudování chráněného bydlení jsou asi 132 milionů korun, z toho většinu pokryje evropská dotace, deset procent zaplatí kraj.

V případě Velehradu-Salašské je situace podle Nersesjan jednodušší, v okolí funguje více služeb a zařízení, kam mohou klienti přejít. Domov měl 95 klientů, nyní je jich jen 50, někteří se již dříve přestěhovali do chráněného bydlení. V nově vybudovaném chráněném bydlení bude místo pro 34 lidí. Náklady se odhadují na 45 milionů korun, z toho 34 milionů půjde z rozpočtu kraje, zbytek pokryje evropská dotace.

Transformace sociálních zařízení běží v kraji podle Nersesjan několik let. Přechodně to podle ní vyvolá větší náklady, kdy budou vedle sebe fungovat dosavadní i nová zařízení, vyžádá si to více personálu, po přechodném období však bude míra podpory klesat.

„Prioritní by navíc měla být kvalita života a zachování práv klientů domovů," uvedla radní. Zájem o umístění lidí s postižením do domovů podle ní klesá, změnil se postoj veřejnosti. Kraj se podle Nersesjan také snaží měnit podmínky ve všech zařízeních, nejen v domovech pro postižené. „Snažíme se humanizovat například i domovy pro seniory," dodala radní.