Její vlastník, společnost MEI Properties, by ale rád, aby objekt na lukrativním místě v centru města co nejdříve znovu ožil. „V současné době vedeme různá jednání s potenciálními nájemci," uvedl Zbyněk Laube ze společnosti MEI.

Sám si prý netroufá spekulovat o termínech, ale bylo by podle něj ideální mít do konce letošního roku prostor zaplněn novými nájemci. O jejich složení už existuje reálnější představa. „S ohledem na lokalitu a velikost objektu se nabízí kombinace menších obchodů s jedním menším supermarketem," poodhalil plány Laube.

Ve vyšších patrech by pak měly vzniknout kancelářské prostory. Podle Laubeho je společnost MEI v případě, že se najde nájemce, který si objekt převezme v současném stavu i za podmínek dodatečných úprav, schopna prostory připravit v řádu týdnů či měsíce. Veškeré úmysly s budovou a jejím budoucím využitím chce firma konzultovat také s magistrátem.

„Pokud zde vznikne něco, co dá lidem ze Zlína i návštěvníkům další důvod do centra přijít, budeme rádi," sdělil primátor Zlína Miroslav Adámek. Ten společně se svým náměstkem vedl řadu měsíců jednání s Českou poštou, aby po přestěhování do Svitu zanechala v centru alespoň několik přepážek. Což se také, zdá se podaří. Od podzimu by mohly najít své místo v prostorách stávající galerie pod radnicí.

Město přitom se stěhováním hlavní pobočky pošty od počátku nesouhlasilo.

Nové umístění pobočky ve Svitu, v budově 32. jíž vlastní společnost CREAM, je podle magistrátu velmi nevýhodné, zejména pro obyvatele. „Základní nedostatky, na které od počátku upozorňujeme, pošta nevyřešila a hned tak nevyřeší. Mám na mysli především dostupnost prostřednictvím MHD," upozornil 2. náměstek primátora Aleš Dufek. Pošta to ale odmítá.

„Názor pana náměstka nesdílíme. Docházková vzdálenost od zastávky MHD je stejná jako u stávající pošty. Parkoviště pro osobní vozidla bude navíc v těsné blízkosti nové pošty," kontroval ředitel komunikací České pošty Ivo Mravinac. To potvrzuje i majitel objektu zlínská realitní společnost CREAM.

„Pro klienty pošty je připraveno podélné parkování přímo u pošty s možností stání půl hodiny zdarma," uvedla marketingová manažerka společnosti CREAM Andrea Plichtová. Podle ní by mělo jít o osm parkovacích míst.

„Na dalším parkovišti mezi budovami 22 a 23 je pak připraveno 62 míst s možností hodinového parkování zdarma pro klienty pošty," doplnila. Výčet tím podle ní ale nekončí. Dalších 32 stání pak bude ještě v samotné budově pošty. CREAM se přitom snaží už od konce loňského roku vypořádat i s další námitkou města ke špatné dostupnosti MHD.

„Na základě naší žádosti vznikla pracovní skupina odborníků a snahou je navrhnout začlenění městské dopravy do východní části areálu Svitu do sítě zlínské MHD," prozradila Plichtová. Snahou je podle jejích slov, aby se autobusy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) vydaly do areálu Svitu co nejdříve.

„V tomto ohledu je ale vše na městu Zlín a DSZO," dodala manažerka. Podle města se se zavedením MHD do areálu Svitu počítá delší dobu a se stěhováním pošty vůbec nesouvisí.

„Jde o plán dlouhodobý, na kterém průběžně pracujeme," upřesnil primátor Miroslav Adámek. Linka do Svitu přitom již dostává konkrétnější podobu.

„Naše společnost zpracovala varianty návrhů a předložila je městu," potvrdil ředitel DSZO Josef Kocháň. Výběr je tak na městu. Jako nejpravděpodobnější se jeví vedení centrální městské linky od vozovny DSZO přes Nábřeží, Kvítkovou a Vodní ulici na železniční nádraží. Odtud by autobus MHD pokračoval do areálu Svitu ulici J. A. Bati a po průjezdu areálem zajel k poliklinice a odtud přes centrum města zpět k vozovně.

„Zatím jde ale pouze o návrh, který ještě ani neprobírala Rada města," upozornil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. 

Nová linka MHD