Otrokovice dlouhodobě dělají úsporná opatření

Měsíční náklady na veřejné osvětlení v Otrokovicích jsou asi 300 tisíc korun. Veřejné budovy město osvětlené nemá, jedinými osvětlenými objekty jsou kostely ve správě farnosti. Otrokovice přistoupily k úsporným opatřením na veřejném osvětlení již před několika lety a každoročně přitvrzují. Na větší části soustavy veřejného osvětlení jsou nainstalovány regulátory, které v noci snižují napětí v síti, což omezuje svítivost a šetří až 20 procent elektrické energie. Otrokovice také postupně vyměňují sodíková světla za úsporná ledková.

„V letošním roce bylo například instalováno 107 nových led svítidel v lokalitách Horní Střed a Bařinky, přičemž na pokrytí 50 procent nákladů se podařilo získat dotaci od ministerstva průmyslu,“ uvedla starostka Hana Večerková.

Z více než dvou tisíc svítidel v Otrokovicích je 18 procent vybaveno led zdroji. Pro příští rok je připraven projekt na výměnu dalších 200 kusů. Jedná se o nejefektivnější cestu v omezování spotřeby elektřiny, vzhledem k tomu, že při stejném světelném toku spotřebují led svítidla o 50 až 80 procent méně energie. Město provádí centralizovaný nákup elektrické energie pro sebe i pro všechny městské organizace.

„Pro roky 2022 až 2023 byla vysoutěžena cena silové elektřiny 2127 korun za MWh bez DPH, což je z pohledu aktuálních cen na energetické burze velmi příznivá cena. Proto zatím nepřistupujeme k žádným extrémním opatřením, ale systematicky a trvale pracujeme na úsporách,“ doplnila starostka Večerková.

Pro Napajedla je důležité zachování světelného komfortu pro občany

Každý rok se zvyšují účty za veřejné osvětlení v Napajedlech. Před dvěma lety to byl zhruba 1 milion, loni 1,2 milionu korun a letos představitelé radnice předpokládají částku ještě o tři sta tisíc vyšší.

„V současné době osvětlujeme pouze radnici a kostel, a to bude zachováno i do budoucna,“ řekl starosta města Robert Podlas. I Napajedla však hledají možnosti, jak snížit provozní náklady a zachovat rozsah „světelné služby“.

Využijí standardní cesty – audit současného stavu a následnou modernizaci led zdroji.

„S omezením osvětlení počítáme, ale pouze v rozsahu zachování bezpečí a normálního života města,“ dodal starosta Podlas.

Po modernizaci budou ve Slavičíně regulovat osvětlení

Ve Slavičíně se roční náklady na veřejné osvětlení pohybují kolem jednoho milionu korun. Osvětlení zámku ve středu města i kostela na kopci zajišťují jejich majitelé, žádná budova v majetku města nasvícená není. Ve městě je zatím zmodernizováno asi 15 procent veřejného osvětlení.

Díky rekonstrukci osvětlení v Divnicích a na Vláře se příští rok dostane číslo na 20 až 25 procent. Bude to stát nejméně čtyři miliony korun, přičemž peníze pokryje dotace z modernizačního fondu. Ten vznikl z prostředků vybraných na emisních povolenkách.

„V současnosti běží dlouhodobé projekty na výměnu svítidel za úspornější, výměnu kabeláží, rozvaděčů i výložníků,“ konstatoval starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Až budou hotové, bude možné osvětlení regulovat. Kromě tlumení budou k dispozici funkce jako reakce na pohyb a variabilní zhasínání.

„V současnosti je soustava tak havarijní, že nic z toho neumí,“ podotkl starosta Chmela.