Den Salvatora je součástí projektu Cena Salvator, kdy mohou záchranáři, hasiči, policisté a ostatní složky IZS předvést svou práci v akci právě dětem. Tradičně si studenti vybrali pro místo události otrokovické Štěrkoviště.

Ukázat svou práci přijeli policisté, hasiči, Český červený kříž, ale i například celníci.

A bylo se na co dívat. 

Potřinácté se děti z regionu bavily na Dni Salvatora. Místo dění – Otrokovice Štěrkoviště

Celníci předváděli zajištěné pašované, nebo falšované zboží, policisté měli coby své „želízko v ohni" kriminalistického technika, u kterého si děti nechávaly snímat své otisky prstů.

„Je to takové drsné, jako v detektivce," komentoval asi sedmiletý hoch v nejdelší řadě.

Než se s ostatními rozprchl k dalšímu stánku, stihl ještě říct, že je Tomáš. Také u stánku zlínského Červeného kříže bylo živo. Děti si zde mohly na figuríně vyzkoušet, jaké to je, když se provádí masáž srdce.

„Moc jsme se na dnešek těšili, už měsíc jsme sledovali počasí, jestli vyjde konečně sluníčko. Vyšlo to, takže je to parádní," hodnotila akci jedna z oragnizátorek letošní Ceny Salvator studentka Baťovy univerzity Nikola Valiánová.

Připomněla, že novinkou pro děti byl letos fotokoutek, nebo balonky. „Také jsme rozdávali dětem zdravější pamlsky," zmínila s úsměvem.

Důležité podle organizátorů je, že Den Salvator, který v rámci projektu Cena Salvátor studenti vždy v dubnu pořádají, byl opět příležitostí k osvětě pro ty nejmenší .

„Děti tady vidí něco jiného, ve škole je učíme jen teorii," daly jí za pravdu učitelky ze ZŠ T.G.M. v Otrokovicích Kateřina Skochová a Kateřina Mášová.

ČENĚK ZÍTA, velitel družstva profesionálních hasičů stanice Otrokovice:

Ve skladu mám šicí stroj a opravuji klukům výstroje

Čeněk ZítaRegion – Čeněk Zíta je svými kolegy velmi ceněný a jak naznačili, doslova nenahraditelný. Původní profesí je vyučený pánský krejčí. „Bez něj by to tady nešlo, kdo by se nám staral o naše pracovní oblečení?" smějí se jeho kolegové.

„Ano, vážně, vzadu ve skladu mám šicí stroj a opravuji klukům výstroj," tvrdí Čeněk Zíta. Přesto ale od šicího strojev mládí utekl k hasičským přístrojům a už u nich zůstal.

„Přesněji dvaatřicet let," doplnil dlouholetý zkušený hasič.

Původně začínal jako závodní hasič, ale již přes dvacet let, je součástí otrokovických profíků. Žádný den pro něj není stejný.

„Někdy máme i čtyři zásahy za směnu, jindy mám třeba i dva dny bez zásahu," přiblížil Čěnek Zíka s tím, že ročně mají profesionální hasiči z Otrokovic okolo čtyř stovek vjezdů.

Na své práci oceňuje Čeněk různorodost, adrenalin i spolehlivost svých kolegů. „Mohu někomu pomoci – to je to, co mě na mé práci baví," zdůraznil velitel družstva profesionálních hasičů ze stanice Otrokovice. 

DUŠAN JANIŠ, Celní úřad pro Zlínský kraj:

Děti se mohly podívat,jak vypadají padělky

Dušan JanišRegion – Dušan Janiš je zkušený celník. Téměř dvacet let působí ve služebním poměru, u celního úřadu, kde pracuje nyní, je zhruba rok a půl. „Ve státní správě působím dlouho, tak pro mne nebyl problém přejít do této oblasti," popisuje cestu ke zlínským celníkům Dušan Janiš.

Zmínil, že původní profesí byl voják, takže to neměl tak těžké. Profese celníka je podle něj poměrně pestrá činnost.

„Letos jsem na Dni Salvatora poprvé, ale musím říct, že mne zájem dětí o naši práci velice těší. Zajímají se o vše, a to je dobře. Je to velmi příjemná akce," komentoval Den Salvatora celník Janiš.

O stánek celníků byl mezi dětmi zájem docela velký. Padělky, které celníci při svých kontrolách odhalí, skončí většinou tak, že se zlikvidují. Ale některé zboží vozí celníci podle možností právě na takové akce, jako je Den Salvator.

Dětem ukážou, jak vlastně padělky vypadají, jak se mohou snadno nachytat a čeho se mají vyvarovat. 

ROSTISLAV STUDENÍK, policista pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie:

Agresivita některých fanoušků roste

Rostislav StudeníkRegion – Rostislav Studeník pracuje u policie téměř třiadvacet let. Přesto pro něj zaměstnání není jen práce, spíš poslání. Nechává prý v řadách policie i kus svého srdce. „Kdyby to tak nebylo, nebylo by to to pravé," říká s úsměvem.

Studeník je zařazen jako člen pohotovostního a resortního oddělení oddělení Krajské policie Zlínského kraje. K jejich činnosti patří například dohled nad pořádkem a bezpečností při vyhrocených fotbalových nebo hokejových utkáních.

„Pomáháme v rámci potřeb krajské policie v celém kraji," připomněl policista.

Fakt, že zlínští fotbalisté postoupili do první ligy, podle něj neznamenal větší nárůst zásahů.

„Je to zhruba stejné, ale spíš roste agresivita některých fanoušků. Jsou aktivnější ve svém řádění" připomněl policista nešvar, který si vyžádá nasazení desítek strážců zákona.

Přesto nebo snad i právě proto Rostislava Studeníka baví na policejní práci její rozmanitost, originalita i fakt, že žádný zásah není nikdy stejný. ⋌(zav)

ADÉLA LHOTOVÁ, Český červený kříž:

Lidé se vyptávají, zjišťují. Je vidět, že berou pomoc vážně

Adéla LhotováRegion – Adéla Lhotová pracuje ve zlínském azylovém domě. Tam mimo jiné vede kurzy první pomoci. Bývá také součástí týmu, který provádí zdravotní dozor na velkých a vyhlášených akcích v kraji, kde je soustředěno velké množství lidí.

„Jsou to například akce na zlínském náměstí, Trnkobraní či Barum rally," vyjmenovala mladá zdravotnice.

„Vždycky jsem chtěla dělat s lidmi," vysvětluje, proč šla pracovat právě k Červenému kříži. Byly zkoušky, které musela absolvovat, náročné? „Ale vůbec ne, měla jsem průpravu ze školy, takže vlastně jsem si to jen osvěžila," usmívá se mladá žena.

Své zkušenosti a znalosti z kurzů první pomoci předává nejen klientům azylového domu, ale také na jmenovaných akcích. „Lidé za námi chodí do našich stánků, vyptávají se, zjišťují, jestli to dělají dobře. Zajímají se o to, aby dokázali poskytnou první pomoc tak, aby byla účinná. Je vidět, že to berou váž ně," těší ji.

Právě práce s lidmi je to, co ji nejvíce baví. „A také skutečnost, že mohu pomáhat a když je potřeba, tak i zachránit život," připomněla zdravotnice.