A nebyl to hezký pohled. Hasiči ve Zlínském kraji však podobný výjezd letos naštěstí nezaznamenali.

Podle mluvčího Iva Mitáčka srovnatelný případ krajští hasiči nepamatují ani z předchozích let.

„Neznamená to ale, že se takové kuriozity nedějí i u nás. Z podobné šlamastyky se však lidé snaží dostat raději sami, beze svědků,“ míní Mitáček.

Ředitelé oslovených základních škol na Zlínsku také nenásledují příklad filmového ředitele v podání Rudolfa Hrušínského, který žáky před olizováním zábradlí varoval.

„Takové nabádání by totiž mělo podobný efekt jako ve zmiňovaném snímku, děcka by si to hned vyzkoušela,“ zamýšlí se ředitelka Základní školy Trávníky v Otrokovicích Jana Večeřová. Stejný názor má i ředitel základní školy ve Valašských Kloboukách Karel Ptáček.

„Jen bychom takové varování vyhlásili, hned příští přestávku by to někdo zkusil. Je to podobné jako s americkými návody typu nesušte kočku v mikrovlnce,“ usmívá se ředitel.

Rizika kontaktu jazyka s kovem nepřipomínali ani v Základní a mateřské škole Hřivínův Újezd.

„Tuhle specialitu jsme raději z pochopitelných důvodů nevytahovali,“ říká ředitel Vladimír Zásměta. Krajští hasiči tak namísto k lidem olizujícím zábradlí vyjíždějí v současných teplotách spíše k přimrzlým zvířatům, zejména ptákům.

„Prakticky není dne, aby nám pejskaři nebo rodiny s dětmi, kteří chodí na procházky kolem vody, nevolali s tím, že našli přimrznuté zvíře,“ objasňuje mluvčí.

Většinou se prý ale jedná o planý poplach. „V momentě, kdy se záchranáři přiblíží, zvířata odletí či odběhnou,“ dodal Mitáček.