Po Vsetíně, kde takovýto systém funguje už přibližně rok, v Uherském Hradišti vydávají kupóny na potraviny, hygienické potřeby a oblečení od ledna. Zlín, Otrokovice a Kroměříž je mají následovat v dohledné době.
„Právě probíhá poptávkové řízení na dodavatele poukázek,“ sdělil mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar. Zatím prý ale nelze upřesnit termín, od kdy by poukázky nahradily peníze. „Určitě je ale nechceme zavádět celoplošně. Tuto možnost vyplácení hodláme využít pouze u klientů, u kterých si to vyžaduje způsob jejich hospodaření a sociální nepřizpůsobivost,“ poznamenal Plesar. Za poukázky by měli klienti obdržet zejména potraviny, ošacení nebo hygienické potřeby. „Určitě ale ne cigarety a alkohol,“ upozornil mluvčí.
Ve Zlíně už jsou podle mluvčí tamního magistrátu Marie Masaříkové o krůček dále. „Máme už smlouvu s firmou, která bude poukázky dodávat. Letos bychom chtěli vyzkoušet jejich vyplácení u příspěvků na živobytí,“ přiblížila Masaříková.
Ještě chvíli se bude pomoc vyplácet klasicky v penězích v Kroměříži. „Zavedení výplaty dávek formou poukázek však připravujeme. Sociální odbor radnice se bude letos stěhovat do nových prostor, které už budou disponovat vybavením nezbytným k manipulaci s ceninami včetně poukázek,“ přiblížil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
To od Nového roku má kupony místo peněz část příjemců dávek v Uherském Hradišti. „V lednu bylo vyplaceno alespoň zčásti poukázkami třiadvacet ze čtyřiaosmdesáti klientů. V únoru už to bylo dvaačtyřicet. Předpokládáme přitom postupný nárůst podílu klientů, kterým bude dávka poskytována v kombinované podobě,“ sdělil tajemník Uherskohradišťské radnice Josef Botek.
Zatímco v Uherském Hradišti systém teprve začíná fungovat, ve Vsetíně si jej radnice po roce provozu nemůže vynachválit. „Od Vsetínské radnice nyní dostává poukázky místo hotovosti dvaačtyřicet z celkového počtu asi 350 příjemců dávek,“ nastínila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Dostávají tak přitom vyplaceno přibližně sedmdesát procent částky.
„Způsob se osvědčuje, protože se zužuje prostor pro zneužití dávek. Příjemci mají díky tomu méně prostoru nakupovat za ně alkohol a cigarety nebo je prohrát v herně,“ pochvalovala si Stejskalová.
Jinak se na situaci dívá například valašskomeziříčská radnice. „Poukázky nezavádíme a ani o tom zatím neuvažujeme. Mají totiž některá úskalí. Jsou také zneužitelné, když je příjemce dokáže zpeněžit. Navíc pak omezují možnost výběru, kde lze potřebné věci pořídit, jen na některé obchody,“ míní mluvčí města Josef Beneš.
Skeptická je i zastupující ředitelka zlínského Červeného kříže Silvie Babčáková. Organizace provozuje azylové zařízení pro muže bez domova.
„Bylo by to dobré, pokud by si skutečně klienti koupili například jen potraviny, protože často peníze investují do alkoholu a cigaret. Pánové s kterými máme zkušenost, jsou velmi vynalézaví, takže se obávám, že dokážou i takovéto dávky zneužít,“ poznamenala.