Tamní městský úřad totiž od března vyplácí pomoc v hmotné nouzi v poukázkách na odběr potravin. A město si po sedmi měsících nemůže opatření vynachválit.

Klientům se totiž podle úředníků zúžil prostor pro zneužívání peněz, neboť si za poukázky mohou pořídit jen potraviny nebo hygienické pomůcky.

Tímto způsobem ale nevyplácí radnice dávky jen lidem, u nichž má podezření, že peníze zneužívají. Lístky dává také těm, o nichž se úředníci domnívají, že by pomoc pobírat nemuseli.

„Například klientům, kteří jsou na sociálních příspěvcích závislí neúměrně dlouho. Nebo u nichž existuje podezření, že pracují načerno,“ vysvětlila vsetínská starostka Květoslava Othová.

Poukázky, které jsou podobné stravenkám, dostává zhruba sto dvacet lidí z celkového počtu tři sta padesáti příjemců.

„Mají hodnotu padesát, sto nebo dvě stě korun. Vydáváme jednou měsíčně,“ přiblížila vedoucí sociálního odboru Alena Beková. Do budoucna ale úředníci uvažují o kratším časovém intervalu. „A to především u příjemců, kteří neumějí hospodařit,“ naznačila Beková.

Mezi těmi, kteří část sociálních dávek pobírají v podobě potravinových poukázek, jsou Romové.

„Opatření vsetínské radnice je v některých případech určitě nutná. Úředníci ale musejí o takovém způsobu přidělování rozhodovat individuálně,“ upozornil před časem romský aktivista Zdeněk Ryšavý s tím, že systém sociálních dávek je nastaven špatně, neboť je demotivující.