„Slavíme 120 let od založení hasičského sboru v Luhačovicích, 80 let od zakoupení historické Tatrovky a také 30 let od postavení hasičské zbrojnice, kterou si tenkrát členové sboru vybudovali svépomocí,“ ozřejmila hospodářka luhačovických dobrovolníků Eva Fialová.

Na oslavách samozřejmě nemohli chybět jak domácí hasiči, tak i jejich kolegové z okolí. „Máme tu ale i hosty ze spřátelených zahraničních sborů. Dorazili naši kolegové ze Slovenska, Rakouska a dokonce i Dánska,“ pochlubila se Fialová s tím, že v dopoledním průvodu městem kráčela necelá sedmdesátka uniformovaných hasičů. Ty doprovodila i kolona zásahových vozů, v jejichž čele jel už zmiňovaný veterán a dechová kapela Zálesanka.

Kromě toho byla na programu oslav i mše svatá v kostele svaté Rodiny nebo požehnání novému hasičskému vozu a jeho posádce. „Samozřejmostí je i ukázka naší techniky včetně historické Tatrovky, která je dodnes plně funkční,“ vyzdvihla Fialová.

Právě nablýskaný veterán zaujal nejvíce malou dcerku Evy Rybkové z Prahy. „Hned si to musela vyzkoušet za volantem. Samozřejmě dostane i nějakou sladkost a na kolotoči se také povozí. Nezapomeneme ale ani na kostel,“ potvrdila s úsměvem mladá maminka. „Je příjemné zjistit, že jsou ještě místa, kde se udržují dávné tradice a není to jen o komerčním veselí,“ dodala vzápětí.

Své léčení v luhačovických lázních si účastí na pouti zpříjemnila i Iva Moravcová z Pardubic. „Strašně se nám tu líbí, jsme s dcerou úplně okouzleny. Na pouti se určitě vyžijeme, vůbec celé Valašsko je moc krásné. Navíc se povedlo i počasí, takže co více si přát,“ těšilo Moravcovou.

To Josef Gajdoš ze Sobůlek u Kyjova jezdívá s rodinou do Luhačovic pravidelně na dovolenou. „Letos jsme si ji právě kvůli pouti o den prodloužili. Manželka zamířila do kostela na mši, já s vnukem jsem se zabavil u vystavovaných hasičských vozidel. Samozřejmě ale dojde i na stánky s cukrovím a kolotoče. Strávíme tu celý den,“ prohlásil Gajdoš.

S manželem a dvěma vnuky si pak slavnostní událost nenechala ujít ani Zdena Klechová z Litenčic na Kroměřížsku. „Děti půjdou určitě na všechny dostupné atrakce. Taky za hračky určitě nějaká ta koruna padne,“ věděla už s předstihem seniorka. „Já si určitě půjdu zastřílet na střelnici,“ doplnil ji její malý vnuk Michal.

Je to stařenka, tak ji nemůžeme příliš honit

U Sboru dobrovolných hasičů v Luhačovicích působí podle vlastních slov dobrých třicet let. Směle tak může prohlašovat, že už je v jeho řadách zasloužilým členem. Pětapadesátiletý Ladislav Šústek má v organizaci na starosti finance. Ne však pouze je. S láskou opečovává také automobilového veterána z roku 1931.

„V době své výroby přišel na sto tisíc korun, to už byly panečku nějaké peníze,“ oznamuje Šústek. Kompletní renovace se krásný stroj dočkal před dvaceti lety. „Stalo se tak při příležitosti stého výročí vzniku našeho sboru. Opravy jsme z větší části zvládli vlastními silami, o to více si tak tohoto nádherného auta vážíme,“ vyzdvihl hasičský matador.

Řízení takového vozu je dle jeho slov pochopitelně velice příjemné. „Samozřejmě ovládání veterána je ve srovnání s nejmodernějšími výrobky světových automobilek poněkud obtížnější. Řízení je mechanické, takže člověk má plné ruce práce. Rozhodně ale trošku více námahy za svezení takovým krasavcem stojí,“ pomrkává Šústek a dodává, že o údržbu auta se starají hasiči svépomocí. „Moc peněz nás tak díky tomu nestojí,“ objasnil pragmaticky.

Historický stroj se samozřejmě zásahů u požárů, dopravních nehod nebo přírodních kalamit už dávno neúčastní. „Objíždíme s ním ale srazy veteránů. Byli jsme s ní třeba v Kolíně nebo Litoměřicích. Auto absolvovalo v rámci oslav výročí vzniku automobilky Tatra i cestu mezi Kopřivnicí a Vídní. Z toho je patrné, že ještě dokáže ledacos zvládnout,“ pochvaluje si Šústek, který za volantem osmdesátiletého vozu sedává ze všech luhačovických hasičů nejčastěji.

Nejvyšší rychlost, kterou je nablýskaná Tatrovka schopna vyvinout, je sedmdesátka. „Snažíme se ji však šetřit a tak více než padesátkou jezdíme opravdu zřídka. Už je to přece jen stařenka a tak ji nemůžeme příliš honit,“ podotýká s úsměvem Šústek, který se sám hasičských zásahů účastní.

„V poslední době jsme tu ale žádný velký požár neměli, takže jsme rádi. A i když už se něco stane, většinou přenechám účast na výjezdu mladším. Služby ale pořád držím i já, každý třetí den,“ vysvětluje hasič s tím, že dobrovolníci doplňují stav místních stálých hasičů, takže s nimi vyráží prakticky ke každému zásahu. „Pomáhali jsme například i při povodních v letech 1997 a 2002,“ zavzpomínal Šústek.

Toho prý práce ve sboru ohromně baví. „Kdyby tomu tak nebylo, určitě bych ji nedělal,“ připomíná. Veškerý volný čas mu přesto nezabere. „Také kolem našeho domu je pořád co dělat. Ale výborně si svou hasičskou zálibou vyčistím hlavu a těžko bych hledal lepší relax,“ uzavírá Šústek.