Naposledy v tomto týdnu, kdy na to upozornil Deník i jeden ze čtenářů. „Krátce před polednem byla nalezena použitá injekční stříkačka na chodníku v areálu Svitu u budovy 12," popsal. Podle něj už není co se týká pohozených jehel ve Zlíně bezpečno.

Přesto, že už několik let provádí zlínská městská policie preventivní akci s názvem Jehla. Stejně jako ve středu.

„V jarním a podzimním období vyrážejí každých čtrnáct dní strážníci do ulic Zlína a prohlížejí parky, centrum města, sídliště ale hlavně dětská hřiště, jestli zde není pohozený infekční materiál," přiblížila preventistka zlínské městské policie Kamila Nováková.

Všechny hlídky navíc ve svých vozech mají jednorázové boxy a rukavicemi pro sběr použitých jehel a stříkaček.

„V rámci každé hlídky dohlížíme na to, aby tento materiál nezůstal na ulicích. V okamžiku, kdy na něj narazíme, jej okamžitě likvidujeme," popsal strážník Petr Tichý.

Největší pozornost věnuje zlínská městská policie podle ředitele Milana Kladníčka právě dětských hřištím.

A osvěta? Ta začíná už v mateřských školách. „Děti se od strážníků učí, na co nemají v žádném případě sahat a pokud někde jehlu a stříkačku uvidí, jak se mají zachovat," přiblížil Milan Kladníček.

Podle nejlepších možných doporučení se v minulosti zachovaly děti z jedné zlínské mateřské školky.

„Na společné procházce v místní části Obeciny si všimly, že vedle chodníku leží použitá injekční stříkačka s jehlou. Děti na infekční materiál nesahaly a o svém nálezu ihned informovaly paní učitelku. Ta pak vyrozuměla nás," zmínil jeden z konkrétních případů zástupce ředitele Pavel Janík.

Všechny použité jehly a stříkačky, stejně jako ta ze svitovského areálu, končí nakonec v boxech občanského sdružení ONYX Zlín. To je nechá bezpečně likvidovat.

ONYX mimo jiné poskytuje výměnu použitého kontaminovaného zdravotnického materiálu drogově závislým za sterilní. „Letos jsme na Zlínsku vyměnili už osmatřicet tisíc kusů jehel," vyčíslila vedoucí sociálních služeb ONYX Zlín Kateřina Maděrová.

Doplnila, že výměna jehel a jejich bezpečná likvidace slouží k omezení výskytu a šíření infekčních onemocnění. „Výměnou a sběrem jehel v terénu snižujeme také riziko poranění o pohozenou jehlu," zdůraznila Kateřina Maděrová.