Ačkoli jsou povánoční výprodeje tradičním lákadlem, někteří prodejce zlevnili své zboží už před několika dny. „Stejně jako v předchozích letech zahájili někteří obchodníci slevy již před Vánoci,“ prozradil ředitel OZC Zlaté Jablko Jiří Kratochvíl.

„V týdnu po svátcích očekáváme opět velký nápor zákazníků, protože povánoční výprodeje nabídne velká většina našich obchodníků. Přispívá k tomu i trend z posledních let, kdy lidé kupují ve větší míře dárkové poukázky a často také dávají pod stromeček peníze, které potom využijí na výhodné nákupy,“ uvedl ředitel.

Případů zapíchnutých kostí v krku je každým rokem několik.
Štědrý den v krajské nemocnici: Kosti v krku i rodina, co se mezi sebou poprala

To je i případ mladého manželského páru ze Zlína. „Přišli jsme utratit dárkové poukazy, které jsme dostali k Vánocům. Děláme to tak každý rok, vždy chodíme nakupovat hned po svátcích, když začnou slevy a je ještě velký výběr,“ shodují se manželé.

Lákadlem je pro ně například zlevněná elektronika. „Přijde nám, že na elektronice jde nejvýrazněji poznat, že je ve slevě. Proto pokud potřebujeme například nový mobil nebo sluchátka, čekáme právě na povánoční výprodej,“ dodávají.

Zničené voliéry i síť. V Zoo Zlín sčítají škody po sněhové kalamitě; prosinec 2023
Zničené voliéry i síť. Ve zlínské zoo sčítají škody po sněhové kalamitě

Otevření kamenných prodejen po svátcích využívá část zákazníků také k vrácení či výměně zboží, které například dostali jako vánoční dárek.

Zatímco zboží pořízené na internetu je možné vrátit do 14 dnů od následujícího dne po převzetí, v kamenných prodejnách se lhůty pro vrácení mohou lišit.

K vrácení musí mít zákazník připravené potřebné dokumenty, jako je například účtenka. Pokud se nejedná o reklamaci, zboží se musí vracet nepoškozené.