Největší snížení cen přijde na začátku ledna. V neděli už ale s výprodeji začal řetězec Tesco

Příkladem je třeba obuvnická firma Baťa. „První vlnu slev jsme zahájili už 20. prosince. Jedná se ale jen o část zboží. Hlavní výprodeje začnou 3. Ledna, kdy se bude jednat opravdu o snížení cen u většiny našeho sortimentu,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Baťa Lukáš Ohanka. Následovat by prý měla ještě třetí vlna, ale ta už bude jen malá. „Bude se jednat o doprodej zboží, které se v prvních dvou akcích neprodalo, takže ceny ještě trochu klesnou,“ přiblížil Ohanka.

Největší pokles cen očekávají až na přelomu roku i v obchodních centrech. „Některé obchodní jednotky začaly s výprodeji už několik týdnů před Štědrým dnem. Příkladem je třeba H&M. Ti mají slevy už od poloviny prosince. U ostatních máme většinou zahájení výprodejů ohlášeny na 28. prosince,“ sdělila mluvčí obchodního centra Zlaté Jablko Kateřina Martykánová.

Podobně je to i u obchodního centra Centro Zlín. „Některé jednotky u nás už výprodeje zahájily, jsou to vesměs Baťa, New Yorker či Orsay. S tím, že velkoplošné slevy čekáme na přelomu roku,“ poznamenala za Centro Zlín Andrea Horňanská.

V neděli zahájil povánoční výprodeje i obchodní řetězec Tesco.Ceny u některého vybraného zboží klesnou až o sedmdesát procent a potrvají podle stavu zásob do 15. ledna. „Až se sedmdesátiprocentní slevou pořídí zákazníci oděvy, a to jak pánské, tak i dámské a dětské. Až o polovinu levněji pak hračky a vánoční dekorace. S pětadvaceti­procentní slevou mohou pořídit vánoční domácí potřeby a dekorace a zboží z oddělení papírnictví,“ popsal ředitel marketingu Tesco Michal Štádler.

Výprodeje se ale netýkají jen oděvů a doplňků, k výraznému poklesu cen došlo po Vánocích také u elektroniky. „Hvězdné výprodeje startují ve všech pobočkách Euronics v pondělí 3. ledna v devět hodin ráno. Zlevněna bude v podstatě veškerá elektronika a domácí spotřebiče,“ uvedla marketingová ředitelka Euronics Radka Kalábová. Na některých spotřebičích bude prý sleva až sedmdesát procent. „Například Full HD televizor LG velké uhlopříčky 107 cm bude v Euronics za necelých jedenáct tisíc korun. Chladnička Samsung vysoká 185 centimetrů v energetické třídě A+ stříbrné barvy bude k dostání za necelých sedm tisíc korun,“ uvedla příklad Kalábová.