Obec v pondělí večer zaplavila voda s bahnem z blízkých polí. Natekla přes několik řad rodinných domů a zablokovalo jednu silnici. Vážně postiženo bylo asi 15 domů, ve kterých voda místy dosahovala do výše jednoho až dvou metrů. Podle starosty byly pouze asi ve dvou domech zasaženy bytové prostory, ve zbylých případech šlo o sklepy či sklady.

"Situace se stabilizuje, čistíme domy i komunikace. Během týdne by mohlo být vše hotovo. Chtěl bych poděkovat asi 250 obyvatelům obce, kteří přišli pomoct a až do 1:00 v noci pracovali," uvedl Matoušek. Podle něho se nyní vesnice bude zabývat protierozními opatřeními, které by v budoucnu zabránily bahnu a vodě v cestě z polností k domům. "Starostou jsem zde desátý rok a tohle nepamatuji. Pokusíme se někde sehnat potřebné finance," dodal Matoušek.

Kromě Boršic hasiči po přívalových deštích a silném větru zasahovali i v samotném centru Uherského Hradiště a jeho městských částech. Zásahy se nevyhnuly ani obcím Staré Město, Vésky, Nedakonice, Huštěnovice, Jalubí, Kněžpole a Kudlovice. Na Kroměřížsku bylo nejvíce zásahů v Kroměříži, hasiči ale vyjížděli i do Kvasic, Ratají, Hulína, Záhlinic, Těšnovic a Chropyně. Na Zlínsku a Vsetínsku šlo jen o jednotlivé případy.

"Ve výjezdech profesionálních i dobrovolných hasičů je skryto velké množství jednotlivých zásahů a pomocí. Například jsme čerpali vodu z asi šedesáti domů, celkový počet odhadovaných zásahů se blíží jednomu stu," sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Hasiči kromě čerpání vody a odstraňování spadlých stromů pomáhali i u několika dopravních nehod či vytahovali zaplavené a nepojízdné vozy.

V Kroměříži nadělala voda nejvíce starostí v místní části Těšnovice, kde se mimo jiné kvůli mimořádnému přívalu vody přelila hráz místního rybníčku. "Na takovýto nápor nebyla stavěna zdejší kanalizace a směs bahna a vody zaplavila několik zahrad," řekl Petr Vodák z vodoprávního úřadu kroměřížské radnice. Přímo v okresním městě hasiči v Úprkově ulici čerpali vodu z výtahové šachty a odčerpávali ji také z několika sklepů a z přehlcené kanalizace.

Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny by způsobené škody neměly být vysoké. Představitelé radnice dnes také v terénu projednávali možnosti lepší ochrany postižených lokalit před podobnými událostmi.

Se zaplavenými komunikacemi se potýkali také v Kvasicích na Kroměřížsku. Podle starosty Lubomíra Musila zde však největší škodu způsobil spadlý strom, který pobořil zdejší hřbitovní zídku a některé pomníky. O závratné škodě se podle starosty Romana Hozy nedá hovořit ani v Hulíně a jeho místní části Záhlinice. "Čerpali jsme vodu ze sklepů, odstraňovali několik vyvrácených stromů a na koupališti máme několik potrhaných slunečníků," poznamenal Hoza.

Přívalové deště a silný vítr zasáhly Zlínský kraj už kolem půlnoci z neděle na pondělí. Silné bouřky tehdy postihly především část Uherskohradišťska a Kroměřížska. Hasiči vyjížděli na jedno čerpání vody a třikrát odstraňovali spadlé stromy. Vše se opakovalo mezi 17:00 a 18:00 v pondělí. Podle meteorologů nebezpečí přívalových dešťů stále trvá. "S napětím očekáváme, co přinese dnešní noc," dodal Mitáček.