Šestapadesátkrát vyjížděli hasiči na Zlínsku, o pět výjezdů méně zaznamenali na Valašsku. Na Uherskohradišťsku zasahovali devětatřicetkrát a na Kroměřížsku napočítali dvě desítky událostí.

„Nejvíce událostí – sedmdesát devět – souviselo s čerpáním vody ze sklepů a jiných prostor. Patnáctkrát se jednalo o odstranění stromů z pozemních komunikací. Stromy spadly kvůli podmáčené zemině,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Vytrvalý déšť ve Zlínském kraji zaplavil cesty, zvedl hladiny řek. Zaplavené garáže Hony II ve Zlíně Jižních Svazích.
Zatopené sklepy a garáže, auta v lagunách. Srážky jsou rekordní

Třikrát hasiče zaměstnaly sesuvy svahů, vyprošťovali také dvě auta, která uvízla ve vodních lagunách a dvakrát zajišťovali plavidla na řece Moravě. Na řadě míst bylo také třeba rozmístit pytle s pískem jako zábrany.

Ve Valašské Bystřici na Vsetínsku pomáhali ve středu ráno ve školce, do níž se dostala voda z ucpané dešťové kanalizace.

„Zaplavila dvě učebny a přilehlé místnosti, tedy šatny, sociálky, kuchyňku, sklady, prádelnu, kabinety učitelek a chodby. Výška vody dosahovala maximálně tří centimetrů a nenasákla do zdi, nasáklé ale byly všechny koberce,“ informoval starosta Valašské Bystřice Emil Korduliak.

Ještě během dopoledne se podařilo kanalizaci zprůchodnit, zasažené místnosti mateřinky vyklidit a spustit v nich vysoušeče. Další fungování školky podle starosty ohrožené není.

Zatopený a neprůjezdný podjezd - tzv. myší díra - ve vsetínské místní části Poschla; středa 14. října 2020
Myší díru zaplavila voda, zkomplikovala dopravu také u Bystřičky

DÉŠŤ POLEVIL, HLADINY KULMINOVALY

V noci na čtvrtek začaly vydatné srážky ustávat.

„V současnosti na území povodí Moravy a Dyje již neprší,“ potvrdil dnes před devátou hodinou ráno mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že za posledních 6 hodin spadlo nejvíce srážek na Valašsku – v stanici Karolinka naměřili 7,7 milimetrů, ve Valašské Senici 5,2 milimetrů a v Horní Bečvě 5 milimetrů.

Spolu s ustávajícím deštěm podle Chmelaře postupně kulminovaly horní toky. Vzhledem k velké nasycenosti i vlivem slabších srážek hladiny stoupaly.

„Průtoky v nejvíce zasažených oblastech na horním toku Bečvy, v horním povodí Svratky a Moravy jsou již na poklesu, případně vyrovnané. Vlivem dotoku je stále na mírném vzestupu Morava a Svratka v dolních částech toku,“ přiblížil situaci ze čtvrtečního rána Petr Chmelař.

Hladina řeky Moravy v Kroměříži okolo vodní elektrárny Na Strži (14. 10. 2020, 11. hodina).
Morava míří na trojku, Moštěnka se vylila do lesů

Podle aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (čtvrtek 15. října, 9.30 hodin) dosahuje ve Zlínském kraji třetího povodňového stupně řeka Morava ve Spytihňevi.

Na druhém povodňovém stupni je Morava v Kroměříži a toky Bystřička a Velká Stanovnice na Valašsku. Hladiny několika dalších toků napříč krajem dosahují prvních stupňů povodňové aktivity.

Podle Petra Chmelaře z Povodí Moravy by měl být dnešek již beze srážek. „Bude tak pokračovat pokles průtoků, na dolních tocích pak kulminace a následný pokles průtoků. V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin,“ upozornil Chmelař.

Hladina Olšavy v Uherském Brodě se dere k pěti metrům.
Hladina Olšavy v Brodě se dere k pěti metrům