Voda nejprve zalila podjezd na ulici Dlouhá. O několik hodin později zneprůjezdnila silnici Zlín – Fryšták – Kostelec. První větší škody způsobují povodně v Lužkovicích u fotbalového hřiště, kde voda zatopila padesát rodinných domů.

Následně voda řádí za příluckým mostem, kde způsobuje řadu škod na ulici Kneslova a Zborovská. Záplavy týž den postihují i celou oblast od Rybníků až po Louky. Voda se vylévá i do areálu Svitu, ZPS, Masny, Mrazíren a Pekáren. Vzniká také stálá telefonní služba povodňové komise, která neustále přijímala zprávy od strážníků i lidí.

Ještě v pondělí přestávají fungovat jesle na Tyršově nábřeží i školky v Loukách a Želechovicích. Lávky přes Dřevnici jsou kvůli bezpečnosti uzavřeny. Na březích řeky se začínají vyvracet stromy, přibývají neprůjezdné silnici. Cesta na Suchý důl a Čepkov jsou uzavřeny, voda se přelévá přes most v Prštném.

Je úterý 8. července 1997 a voda i nadále stoupá. Dostává se do areálu Tescomy v Přílukách a přetéká přes hráz druhého rybníka v Loukách. Pod vodou je i celá Bartošova čtvrť. Voda sahá až k dopravnímu podniku. Hasiči intenzivně odstraňují naplaveniny, které se nakupily za teplárnou. Dřevnice na soutoku s Janušticí kulminuje, lidé z Podvesné a Benešova nábřeží jsou bez proudu. Nápor vody je obrovský – u nemocnice se sesunul břeh.

Běsnící Morava

Průtok v Dřevnici o pár hodin později klesá a třetí stupeň povodňové aktivity tak je odvolán. Hasiči odčerpávají vodu z podjezdu na Dlouhé ulici, odstraňují vodu z desítek zatopených sklepů, pomáhají lidem vyklízet domy a vyhazují zničené věci do přistavených kontejnerů.

Dřevnice znovu stoupá

Mnohde značně podmáčená půda začíná dělat potíže. Hasiči tak musí řešit celou řadu sesuvů půdy. K jednomu z nich došlo například u Jaroslavického potoka či na ulici 1. máje v Malenovicích.

V sobotu 12. července se zdá, že je vyhráno. Je odvolán takzvaný stav bdělosti a přestává fungovat i telefonní služba. Ještě tentýž den se však velká voda do Zlína vrátí. Hladina Dřevnice totiž znovu stoupá a krátce po poledni je tak v krajském městě znovu vyhlášen druhý povodňový stupeň. Problémy vznikají hlavně u Chlumského rybníka, jehož hráz voda porušila. Hladina začne klesat až o několik dní později. První stupeň povodňové aktivity je definitivně zrušen až 20. července.

TOMA i Barum pod vodou

Otrokovice nejprve zalila voda z Dřevnice, poté vystoupila z břehů také Morava. Podle výpočtů protekla městem během červencových povodní zhruba 1,1 miliardy kubíků vody. Voda však zalila také Tlumačov či Spytihněv.

Z velkých průmyslových areálů byly v různé míře zaplaveny TOMA Otrokovice, Fatra Napajedla nebo Barum Otrokovice. V areálu podniku TOMA Otrokovice pak dokonce stála voda ve výšce tři až osm metrů. Mimo provoz se ocitly i některé čistírny odpadních vod v regionu - například v Kašavě, Otrokovicích, Zlíně nebo Napajedlích.

V Otrokovicích voda nezadržitelně proudí na sídliště. Průmyslové areály, domy, zahrádky, parky, silnice - to vše se na dalších několik dnů ocitá pod špinavou vodou.

Až dva metry vody v areálu Fatry Napajedla

V Napajedlích zabezpečují domy a firmy před zatopením. „Morava vystoupala na Nábřeží, Chmelnici, do ulice Na Kapli, Sadová, Zámoraví, Moravní, Kollárova, Pod Zahrádkami. Pozemky v Luhu a Záhorku, ulice Německá, Lubenská, Orací a vysílač Topolná až po kněžpolský les jsou pod vodou," popisují události před patnácti lety v napajedelské brožuře o povodních.

Cesta na Žlutavu z Napajedel je neprůjezdná, stejně tak i silnice mezi Topolnou a Spytihněví. Doprava na I/55 je zase omezena kvůli poškození silničního propustku.

Oběť velké vody

„Vzedmutá kanalizace se mísí s vodou vylitou ze břehů. Zatopeno je kino, sokolovna, zdravotní středisko, fotbalové hřiště, mateřská škola. Hloubka vody v areálu firmy Fatra se pohybuje podle terénu od jednoho do dvou a půl metru. Obyvatelé města zahajují sbírku humanitární pomoci," připomínají v napajedelské brožuře.

Ve čtvrtek 10. července si velká voda v kraji vyžádala první a naštěstí jedinou oběť, když mezi Otrokovicemi a Tlumačovem utonul muž. Mnozí obyvatelé, místo aby záchranářům a hasičům situaci usnadnili, se bránili evakuaci. Potíže byly například se staršími obyvateli Staré kolonie v Otrokovicích. Tamní domy totiž byly podemleté, voda stoupala a záchranáři museli řadu lidí dlouho přesvědčovat, aby s nimi odjeli.

Co se kde stalo ve Zlíně

Jaroslavice: sesuv půdy na dvou místech, poškozená silnice

Prštné: zatopené hřiště, 54 vytopených sklepů, zatopené firmy na nábřeží

Lužkovice: zatopeno 66 sklepů

Želechovice: zatopeno 15 sklepů

Kostelec: vytopeny dva domy pod přehradou, poškozený most

Štípa: zatopeno 18 domků, znehodnoceny studny, zatopeny zemědělské hospodářské budovy Malenovice: zatopeno dvacet domů, dvě firmy a 50 procent sklepů v činžácích - do výšky 40 cm

Louky: zatopena mateřská školka, hřiště s kabinami, 21 obytných domů, sesunuly se dvě silnice, byl narušen břeh Dřevnice, propadlo se kanalizační vedení, rozsáhlé zatopení polí a zahrad

Příluky: jeden sesuv půdy, poničené chodníky, zatopeno šest přízemních bytů, sklepy do výšky 60 cm, jedenáct zahrad, třináct sklepů rodinných domů, čtyři garáže, stodola