Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POVODNĚ '97: Díky za pitnou vodu

Zlínsko - V sobotu 12. července 1997 se situace kolem povodní na Zlínsku stále příliš nelepší. Městská rada v Otrokovicích vydává vyhlášku, kterou vymezuje zátopovou oblast, podmínky vstupu osob, vjezdy aut a i způsob ostrahy této zóny.

14.7.2012
SDÍLEJ:

Povodně v Otrokovicích v roce 1997Foto: DENÍK/repro

V Napajedlích je v ten den ubytováno 136 příslušníků Armády ČR. Dokončuje se tam evakuace, do zatopených oblastí je třeba dopravit potraviny a pitnou vodu. Zaplaveno je na tři stovky hektarů zemědělské půdy.

V Tlumačově dochází k prvnímu poklesu vodní hladiny a následnému pocitu úlevy.

„Není dne, aby někdo nepřijel s humanitární pomocí. Nejen ČČK, ale i humanitární organizace ADRA a další dovážejí potraviny, pitnou vodu a oblečení. Stále je přerušena dodávka pitné vody. Ta je distribuována dvojím způsobem. Jednak v plastových lahvích, ale výrazně účinnější, protože ve větším množství, je rozvážená v cisternách," líčí vzpomínky v brožuře Malá zpráva o velké vodě Tlumačov 1997.

Obecní úřad v Ludslavicích zapůjčuje cisternu taženou traktorem a další pomoc poskytují hasiči z Mokré. Ti přijeli už 8. července na tísňové volání ředitelky tamního závodu Cementárny a vápenky Mokrá.

Hasiči z Mokré se rozhodli zůstat

„Původně měli jen čerpat vodu ze zatopené části závodu, ale protože jejich pomoc se i v dalších dnech stala nezbytnou, zůstali. Pomáhali spolu s místními hasiči všude, kde bylo potřeba. Čerpali vodu ze sklepů, v prvních dnech evakuovali obyvatele i jejich majetek a pak, čím se snad nejvíce zapsali, rozváželi vlastní cisternou vodu. Časem se ustálily trasy rozvozu, místa distribuce i doba, kdy si lidé navykli docházet s nádobami pro pitnou vodu," píše se v brožuře.

Oproti tomu ve Zlíně je situace už stabilizovaná. Odpoledne je odvolán I. stupeň povodňové aktivity, je ukončena činnost stálé telefonické povodňové komise, pokračují práce na upřesňování a odstraňování následků povodně ve městě.

„V práci pokračují jen vyčleněné skupiny, a to městská policie (Tlumačov, Otrokovice), skupina pro zabezpečení evakuačních míst (Zlín), skupina pro zabezpečení a řízení nepřetržitě nasazených čtrnácti sborů dobrovolných hasičů v Otrokovicích," mapuje vzpomínky zlínská Souhrnná zpráva o povodni v červenci 1997. 

Záplavy tu odpradávna byly, jsou a budou

„Nepocítíme to ani na přímých teplotách, že by nám bylo více teplo nebo naopak více zima, ale na extrémech," říká o v poslední době hodně diskutovaném globálním oteplování Robert Navrátil z odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu.

Na vině je globální oteplování

Právě tato zmíněná problematika totiž úzce souvisí s nynějšími prudkými a nebezpečnými výkyvy počasí. To svou ničivou sílu ukázalo i před rovnými patnácti lety, kdy také Zlínsko zasáhly katastrofální povodně.

„Byl to tehdy zpočátku obyčejný déšť. Trval ovšem dva dny a nepolevoval. Byl vytrvalý a silný," vzpomíná na povodně roku 1997 Navrátil.

Objem srážek byl podle jeho slov tak velký, že množství vody nemohla krajina pojmout.

„Bylo to vidět také v lesích, které mají největší retenční kapacitu zadrží velké množství vody, která v nich při deštích spadne. Před patnácti lety ale bylo vidět, že les nad Zlínem ve směru na Rackovou už nebyl schopen vstřebat ani kapku. Do koryt se už voda vejít nemohla a odtékala po povrchu pryč," vypráví pracovník odboru životního prostředí a zemědělství, který byl v době velkých záplav ještě studentem.

Z ničivých povodní se však podle něj mnozí ani po letech nepoučili: domy stavějí nadále v záplavových oblastech nebo v blízkosti řek či potoků. „Bylo by dobré, kdyby se lidé zamysleli, že voda na řadě míst je a nejde ji přesunout, třeba za kopec. Byla tam mnohem dříve, než si poblíž ní někdo postavil dům. Teče si tam třeba už tisíce let. Protože je ale v lokalitě krásná rovinka pro stavbu domu, neberou ji lidé v potaz a vystavují se riziku," podotýká Navrátil. To prý ale hrozí na mnoha místech.

„Někdy i na svahu. Musíme se proto před vodou chránit sami. Ne čekat, že to za nás někdo vyřeší. Voda totiž byla, je a bude," uzavírá Robert Navrátil.(jk)

Autor: Jarmila Kuncová

14.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení