PÁTEK 7.9

16:40

16:04

Kroměřížsko: Řeka Morava už v Kroměříží i Spytihněvi dosáhla více než 420 cm. Druhý stupeň povodňové aktivity se v obou místech vyhlašuje při dosažení pětimetrové úrovně hladiny. Staristi však mají lidé v místní části města-Chrášťanech, kde se vylila říčka Mojena. Podle Hozy ohrožuje zatím čtyři domy, situaci sledují hasiči.

15:34

Kroměříž: V Kroměříži dosáhla před chvílí hladina řeky Moravy prvního stupně povodňové aktivity. Situace je patrná zejména na silničním mostě Karla Rajnocha. Hladina dosahuje výšky čtyřech metrů. Ještě v poledne byla voda o metr níž.

15:30

Zlínský kraj: Hladina Moravy stále stoupá, ve Spytihněvi již dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. V Kroměříži jí do této úrovně zbývá pár centimetrů. Ostatní sledované toky v kraji klesají.

13:15

Zlínský kraj: Situace na řekách Zlínského kraje se uklidňuje, voda na většině míst opadá. Vyjímkou je řeka Morava, její hladina se zvyšuje v Kroměříži i Spytihněvi. Na Moravě lze očekávat další nárůst, protože přibývá vody v jejím přítoku Bečvě u Přerova.

12:55

11:31

Hulín - Třetí stupeň povodňové aktivity platí od 10.30 hodin na řece Rusava v Hulíně. Ve městě je v pohotovosti povodňový štáb, stejně jako tamní sbor dobrovolných hasičů. „Voda měla kulminovat v jedenáct hodin a tak se stalo. Nyní hladina pomalu klesá, zatím se snížila asi o deset centimetrů,“ oddechl si o půl dvanácté starosta Hulína Roman Hoza.

11:20

Zlín: Voda na Dřevnici začíná opadat, a to jak v Kašavě, tak i ve Zlíně. Na druhý stupeň klesla i Bečva ve Valašském Meziříčí a řeka Bystřice. Hladina naopak začala výrazně stoupat na Moravě v Kroměříži, dosahuje téměři tří metrů. Výrazně přibývá vody i ve Spytihněvi, kde Morava dosahuje 320 cm.

11:00

Valašsko: Podle mluvčího valašskomeziříčské radnice Josefa Beneše se v místní části Poličná vylil potok Loučka a zaplavil silnici. Ta je neprůjezdná. V místní části Krhová došlo podle Beneše k menšímu sesuvu půdy, v tuto chvíli by však už měl být odstraněn.

Ve Valašském Meziříčí ráno zasedla povodňová komise, která vyzývá občany, kteří se dostanou do potíží, aby se obrátili na telefon 571 674 250 nebo 571 674 251. Tam získají potřebné informace. Lidem jsou k dispozici také pytle s pískem, které si mohou vyzvednout v areálu bývalých kasáren v centru CO.

10:30

Valašsko: Ve Valašském Meziříčí se vylila z břehů Rožnovská Bečva. Voda zaplavuje příjezdové silnice v okolí zimního stadionu. Hasiči museli na místě vyprošťovat z vody uvízlou dodávku. Podle mluvčího hasičů Ivo Mitáčka není situace zatím příliš dramatická a daří se ji zvládat.

9:42

Zlínský kraj: Vytrvalý déšť v noci výrazně zvedl hladiny řek na Zlínsku. Dřevnice v Kašavě se pohybuje na hranici mezi prvním a druhým povodňovým stupněm. Ve Zlíně Dřevnice zatím k prvnímu stupni nedosáhla, nicméně od půlnoci se hladina zvedla ze 46 na 149 cm. Nejhorší je nyní situace na Vsetínsku. Rožnovská Bečva ve Val. Meziříčí i Bystřice jsou na třetím povodňovém stupni, což znamená stav ohrožení. Bečva přitom nadále prudce stoupá.

ČTVRTEK 6.9

15:10

Voda v řece Moravě ve Spytihněvi po nárůstu začala opadat. ve 14 hodin byla hladina ve výšce 185 cm.

15:04

Podle meterologů by ještě dnes mělo ve Zlínském kraji vydatně pršet. "Déšť bude doprovázet vítr s nárazy kolem sedmdesáti kilometrů za hodinu," řekl Mojmír Martan z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. "V pátek bude zpočátku ještě zataženo s doznívajícím deštěm,v sobotu bude pršet jen ojediněle,“dodal.

15:00

Vyjádření mluvčího krajských hasičů Ivo Mitáčka k aktuální povodňové situaci na Zlínsku.

>> audio k přehrání

14:39

Ve Spytihněvi na Zlínsku prudce stoupá hladina řeky Moravy. Mezi 11. a 13. hodinou se zvedla ze 139 cm na 210 cm. Úroveň prvního stupně povodňové aktivity je zde na 4 metrech.

12:30

Hladina řeky Dřevnice ve Zlíně klesá.

12:13

V regionu stále vytrvale prší, nicméně řeky zůstavají stále na normální úrovni hladiny. Vyjímkou je řeka Bystřice na Vsetínsku, která nadále hlásí první stupeň povodňové aktivity. Nyní tam však voda mírně opadá.

10:06

Hasiči ve Zlínském kraji museli včera a dnes zasahovat zejména na Vsetínsku a Zlínsku. „Na Vsetínsku zasahovali hasiči například v Hošťálkové, Valašském Meziříčí, Krhové, Zašové nebo v Zubří, kde bylo nutné odstranit spadlé stromy. V Rožnově pod Radhoštěm zase hasič vyjížděli dvakrát čerpat vodu ze zaplavených sklepů a domů,“ vyjmenoval mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Na Zlínsku zase vyjížděli hasiči především ke spadlým stromům v Kašavě, Lukovečku, Březůvkách. „Pomáhali jsme ale například taky při odstranění spadlého plotu zasahujícího do vozovky na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně,“ dodal mluvčí. „Situace zatím není tak dramatická, jak jsme očekávali, ale uvidíme, co nám počasí přinese v odpledních a zejména večerních hodinách,“ konstatoval Mitáček.

9:00

Na řece Bystřice na stanici Bystřička nad přehradou stále platí první stupeň povodňové aktivity. Ostatní sledované toky ve Zlínském kraji jsou zatím v normálu.