Vše je podle všeho způsobeno nejen lidskou bezohledností, ale také mírnějším průběhem uplynulé zimy. „Bylo méně sněhových a dešťových srážek, takže zem je na mnoha místech úplně suchá. Stačí tak velmi málo a požár se rychle rozšíří. Zejména na Uherskohradišťsku, které leží jižněji než ostatní okresy, je to znát,“ upozornil za krajské hasiče Vít Rušar.

Neustále v terénu

Že právě tam je problém s vypalováním trávy a následných požárů nejpalčivější, potvrzují i statistiky hasičů.

„Loni jsme na Uherskohradišťsku zaznamenali 25 takových požárů, letos jich přitom bylo hned 52,“ vypočítává Rušar, podle jehož slov sice škody po plamenech obvykle nebývají veliké, hasiči jsou však kvůli nim v terénu prakticky neustále.

Nepomohl ani zákaz hejtmana

Také proto před několika dny hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) vyhlásil na území celého Zlínského kraje období nepříznivých klimatických podmínek, které zakazuje rozdělávání ohňů na veřejném prostranství. Včera toto nařízení sice pro okres Vsetín zrušil, na ostatních místech kraje ale platí nadále.

Jedním z největších požárů způsobených vypalováním trávy, u kterého museli hasiči v uplynulých týdnech zasahovat, byl ten z úterý 20. března v Lukově na Zlínsku. Proti plamenům, které za pomoci větru zachvátily rozsáhlou část lesa, museli dokonce nasadit i hasicí letadlo.

Starosta Lukova Jiří Jangot prý něco takového nepamatuje. „Rozhodně na to, co se stalo, nejsme pyšní,“ krčí rameny starosta.

Přitom místní se prý k vypalování trávy uchylují pouze zřídka. „Mnohem větší potíže míváme s turisty, kteří chodívají na hrad. Někteří rozdělají oheň v lese, odejdou a neštěstí je na spadnutí. Jen loni u nás kvůli tomu dvakrát zasahovali hasiči,“ upozornil Jangot.

Své zkušenosti s neukázněnými vypalovači trávy mají i v Nedachlebicích na Uherskohradišťsku. „Vždy se někdo takový najde. Problémy způsobují zejména starší lidé, kteří jsou na vypalování zvyklí už od mládí,“ upozornil starosta obce Vratislav Němeček.

Naposledy potřebovali kvůli takovému výtečníkovi v Nedachlebicích služby hasičů před několika dny.

„Více než osmdesátiletý důchodce rozdělával oheň na okraji pole a ten se rozšířil do trávy mezi ovocné stromy. Naštěstí se nejednalo o nic rozsáhlého a uhašení trvalo jen pět minut,“ oddychl si starosta, který prý před nebezpečím spojeným s vypalováním suchých porostů varuje obyvatele obce každý rok pomocí obecního zpravodaje.

Podobně je tomu také v Kaňovicích na Zlínsku.

„Varování před rozděláváním otevřeného ohně jsme zveřejnili na úřední desce i v obecním rozhlase. Stejně se ale čas od času nějaký požár vyskytne, ale většinou se nejedná o nic velkého,“ odhalil starosta Kaňovic Jiří Mikel.

Lidé z obce si prý spíše stěžují na štiplavý kouř, který při podobném vypalování vzniká. „Zrovna před nedávnem jsem jednomu z místních kvůli tomu domlouval,“ doplnil starosta Mikel.

Každému, kdo je při vypalování trávy přistižen, hrozí bloková pokuta ve výši tisíc korun. Ve správním řízení se ale může vyšplhat až na pětadvacetinásobek.