„Jedná se o velmi závažné poškození stromů, které výrazně zkrátí jejich životnost. Není ani vyloučené, že lípy odumřou. S autorem zásahu zahájíme správní řízení,“ uvedl inspektor ČIŽP Radomír Studenský. Pokuty u podobných zásahů, pokud se prokáže jejich neoprávněnost, nejsou malé. „V krajním případě můžeme udělit pokutu až jeden milion korun,“ upozornil inspektor.

Starostka Pozděchova Vlasta Sláčíková má však na věc jiný názor. Připomíná, že povinností zastupitelů je chránit majetek, (v tomto případě kulturní památku boží muka), ale především zdraví a bezpečnost obyvatel obce. Redakci Valašského deníku poskytla fotografii, která dokazuje, že koruna minimálně jedné lípy skutečně zasahovala nad obecní chodník.

Na ten údajně v několika případech dopadly uschlé větve. „Nikdy bych nechtěla zažít to, co paní primátorka Zlína, když šla navštívit nešťastné rodiny zemřelých dětí. Proto jsme se rozhodli pro radikální řez, který by umožnil lípám další, byť omezený růst,“ argumentuje Sláčíková.

Před zásahem se prý obrátila na oddělení ochrany přírody a krajiny ve Vsetíně. „Vedoucí oddělení sdělil, že pro ořez stromů není třeba mít povolení,“ dodala starostka.

S jejím názorem na věc se ztotožňují i oslovení obyvatelé Pozděchova. „Obec udělala dobře. Mohli to klidně shodit celé a nasadit nové lípy. Lidé se po chodníku báli chodit. Bylo to nebezpečné,“ komentovala například Vincencie Matyáková.

Naopak silné výhrady mají ochránci životního prostředí. „V tomto případě skutečně není třeba žádat o povolení. Zákon ale ukládá, že ořez musí být proveden odborně,“ poznamenal Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody. Netají se, že o odbornosti zásahu v Pozděchově má silné pochybnosti. „Pokud strom ohrožuje bezpečnost lidí, je ořez běžný způsob. Ořez v rozsahu, k němuž došlo v Pozděchově, však označujeme jako devastační nebo likvidační,“ řekl a hned upřesnil. „Část kořenů odumře, sníží se vitalita stromů, které budou náchylné k chorobám a začnou uhnívat shora. Nové větve, začnou brzy odpadat,“ vysvětlil Jiří Jurečka. Problém se podle něho dal řešit mnohem citlivějším způsobem.