Objekt už léta pustne

Za socialismu Kaskáda sloužila tehdejšímu svazu mládeže. V devadesátých letech pozemky včetně budov převzal Fond dětí a mládeže (FDM), který stát v roce 2000 zrušil. Likvidací majetku v celkové hodnotě 404 miliony korun byl pověřen Pavel Žák. Nemovitosti měl rozdělit ve výběrových řízeních opět organizacím, které se věnují práci s dětmi a mládeží, ale nestalo se tak.

Likvidátor nefungoval

„V roce 2004 byl bývalým FDM, tou dobou v likvidaci, převeden nemovitý majetek v Pozlovicích na společnost Pilates, s. r. o.,“ uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí. „V listopadu 2005 jsme podali žalobu na určení vlastnického práva,“ dodal. Obvodní soud pro Prahu 2, který má záležitost na stole, však doposud pravomocně nerozhodl. „Jednání nařízené na čtvrtek bylo odročeno na leden příštího roku z důvodu provedení dalších důkazů,“ řekl Haas. Vedení Pozlovic se těší, až budou majetkové vztahy kolem Kaskády vyjasněny.

„Od té doby, co objekt přešel do vlastnictví společnosti Pilates s. r. o., jen chátrá,“ podotkla starostka Pozlovic Olga Tkáčová. Dodala, že ze soudního průtahu rozhodně nemá radost. Čím dříve dá totiž justice za pravdu ministerstvu financí, tím dříve bude objekt s největší pravděpodobností zprivatizovaný, opravený a přestane být ostudou obce.

Případů pochybného prodeje majetku FDM vyplynulo po celé České republice v minulých letech na povrch téměř čtyřicet. Ministerstvo financí už podalo na likvidátora Žáka více než tři desítky žalob, kterými usiluje o to, aby se nemovitosti vrátily zpět státu. Ve dvanácti případech už soudní při vyhrálo.
Likvidátor FDM Žák je trestně stíhaný kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nemovitosti podle Nejvyššího kontrolního úřadu nejenže prodával soukromým firmám, ale dával jim je za několikanásobně nižší ceny, než byla jejich prodejní hodnota. Měl také zkreslovat účetnictví a nezanášet do něj všechny platby.

Stát přišel o stovky milionů

Stát tak spolu s právníkem Ondřejem Hanákem a šéfem dceřiné společnosti FDM Petrem Kučerou připravil o více než dvě stě milionů korun. Žák je stíhaný na svobodě a hrozí mu až osm let vězení. Společnost Pilates s. r. o. se má podle obchodního rejstříku zabývat pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Sídlo má v Praze a americkém Arkansasu. Kontaktovat firmu se Deníku dlouhodobě nepodařilo.