„Jeli jsme zrovna na Památku zesnulých zapálit svíčky na hrob mých rodičů a prarodičů. Když jsme projížděli přes Pražskou čtvrť, tak jsme jeli kolem domu paní Haluzové. Říkal jsem tetě, že jak pojedeme zpátky, chci se tam zastavit. Vzpomněl jsem si na ni, tak ji zkusím pozdravit a optám se, jak se jí daří. Tady na hrobech jsme se modlili a cítili skutečně něco zvláštního, a když jsme přibrzdili potom u domu paní Haluzové, byla tam zrovna neteř a přinesla mi už jen parte. Na něm bylo napsáno, že zemřela zrovna včera. Nikdy jsem ani netušil, že měla stejné datum narození," takový byl v krátkosti projev jednoho z bývalých žáků někdejší učitelky Věry Haluzové, který smuteční hosté říkali na závěr sobotní bohoslužby.

Zemřela ve věku nedožitých 89 let. Uplynulou sobotu se v římskokatolickém kostele v Pozlovicích konalo poslední rozloučení s ní. Zádušní mše svatá se navíc konala přesně v den jejích narozenin.

„Paní Haluzová byla moje třídní učitelka. Vzpomínám si na ni velice dobře a ráda. Na každém srazu jsme se potkávaly a bylo to vždy velice pěkné setkání. Byla milá," řekla Deníku ještě před posledním rozloučením Dana Šůstková z Dolní Lhoty. Měla ji prý hodně ráda.

„Byla naší třídní učitelkou od šesté do deváté třídy. Učila mě také matiku, dostala jsem od ní i pětku," zavzpomínala Dana Šůstková.

Rozloučit se s ní přišla také Jaroslava Bětíková. „Manželé Haluzovi byli naši sousedé, velice šikovní lidé. Oba dva byli velice dobří, takové sousedy bych nikdy neměnila," pochvalovala si Jaroslava Bětíková.

Věra Haluzová zemřela 30. října. „Byla to de facto učitelka, která se dlouhodobě věnovala uchovávání tradic Luhačovického Zálesí. Byla zakladatelkou folklorního souboru Luhačovické Zálesí a mimo jiné mezinárodního festivalu Písní a tancem, který se každoročně koná v Luhačovicích," informovala starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Manželé Haluzovi byli bezdětní, zádušní mši se rozhodly v Pozlovicích připravit dvě jejich neteře. Pro samotnou obec je to podle starostky velká ztráta.

„Paní Haluzová vychovávala generace mladých k lásce k folkloru. Myslím si, že všichni, kteří měli možnost se s ní potkat, obdivovali její množství energie, kterou tomu věnovala," konstatovala Olga Tkáčová.

Manžel Věry Haluzové Jan zemřel v roce 2011 ve věku 97 let. Pochovaný je v Moravském Písku v rodinné hrobce.

„Strýčkovým přáním bylo, aby odpočíval v Luhačovickém Zálesí. Domluvili jsme se, že strýčkovo tělo exhumujeme, pokud to z hrobky půjde, a přemístíme ho sem na hřbitov. Oba tady spolu budou odpočívat," řekla Deníku neteř Haluzových Ivana Foubíková z Prahy.

Pozlovický kostel byl na poslední rozloučení s Věrou Haluzovou kompletně zaplněný smutečními hosty. Na konci svého života vyslovila přání, aby ji její odchovanci zazpívali. A tak se také stalo. „My všichni jsme vaše děti," řekl v projevu jedna z hostů.