Právě kvůli strachu z krádeže si řada kolařů nosí kola až do bytů. „Kolo je má chlouba. Doma ho skladuji na chodbě. Sice trochu zavazí a přítelkyně mi za to nadává, ale pořád lepší, než ho dávat do sklepa,“ řekl Jiří Navrátil ze Zlína.

Jiní už o svůj bicykl přišli. „Jel jsem tehdy na kole pro potraviny. Kolo jsem si zamkl do stojanu, ale když jsem se k němu asi za dvacet minut vrátil, našel jsem jen přeštípnutý zámek. Zloděj byl tak drzý, že loupež provedl bez povšimnutí přímo v pravé poledne,“ postěžoval si Zdeněk Němeček ze Zlína.

Podezřelého našla přivolaná policie asi po půl hodině. „Přímo za obchodem jsme objevili podezřelého člověka. V autě u něj policie našla velké štípačky a nějaké doplňky na kola. Bohužel žádný z nich nebyl můj, tak jsem odešel. Po třech měsících mi přišel dopis o ukončení pátrání, neboť se zloděj nenalezl. V životě už kolo nedám z dosahu,“ zavzpomínal Němeček.

O bicykly přicházejí i obchodníci.

„V lednu tohoto roku zmizelo přímo z výkladu reklamní horské kolo. Majitel se moc neradoval. Škoda na ukradeném kole sice byla jen dva a půl tisíce korun, ale náklady spojené s výměnou poškozené výlohy dosáhly bezmála dvaadvaceti tisíc korun,“ sdělila preventistka informační skupiny zlínské policie Jitka Lysáčková.

K větší škodě došlo začátkem května. „Neznámý pachatel se vloupal do skladu cyklosportu v areálu Svitu ve Zlíně, kde kromě čtyř horských kol odcizil i dvoje kolečkové brusle. V tomto případě celková způsobená škoda dosáhla asi sedmdesáti tisíc,“ dodala Lysáčková.

Milan Houžva