Vyplývá to alespoň z výsledků kontrol zaměřených právě na slevy a akční zboží, které na území celé ČR provedla v loňském roce Česká obchodní inspekce (ČOI). Kontroly obchodníků ve Zlínském a Jihomoravském kraji tak skončily nejhůře ze všech v republice.

„Počet kontrol inspektorů ČOI zaměřených na prodeje za akční ceny a sezónní slevy byl v roce 2013 nižší než v roce předchozím, ovšem počet zjištěných nedostatků vzrostl," uvedl mluvčí inspekce Jan Rotbauer.

Podle něj obchodníci nejčastěji nabízeli zboží se slevou, ale u poklady účtovali plnou cenu.

„Kontrolní akce probíhala po celý rok na území České republiky, a to bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží, případně poskytování služeb, včetně obchodování prostřednictvím internetu. V průběhu 3046 kontrol byly zjištěny nedostatky v 1389 případech," vyčíslil Jan Rotbauer.

Kontroly inspekce prováděla jak v klasických provozovnách, tak i v e-shopech, které nabízely zboží se slevou nebo za akční ceny.

„Za zjištěná porušení bylo celkem uloženo téměř tisíc pokut v hodnotě přesahující 13 milionů korun. V rámci kontrolní akce byl zakázán prodej 27 945 kusů výrobků, které nesplňovaly podmínky stanovené pro uvedení na trh, za 1,3 milionu korun," doplnil mluvčí inspekce.

Česká obchodní inspekce kárá obchodníky nejen za klamání zákazníků, ale také za nedostatečné informování. Například, když na zboží prodávající neuvádí cenu zboží po slevě.

„Je tam pouze uvedeno, že sleva je až padesátiprocentní a obchodníci předpokládají, že si zákazník slevu vypočte sám. To je proti zákonu," uvedl Jan Rotbauer.

Nejvíce pochybení ČOI zjistila ve Zlínském a Jihomoravském kraji, kde zjistila porušení zákona v téměř 67 % případů. Nejméně pak v krajích Ústeckém, Libereckém a Praze, kde bylo pochybení mírně nad 30 %. Republikový průměr počtu prohřešků pak činí 45,6 %.