Ten dorazil krátce po půl jedenácté ve veselé náladě. „Dobrý den, přichází pacient," zažertoval prezident poté, co vystoupil z vozu. Ihned po přivítání náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví Lubomírem Nečasem zmizel i se svým doprovodem v útrobách budovy interní kliniky.

Zde se prezident v doprovodu hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a ředitele nemocnice Pavla Calábka seznámil s plánovanou výstavbou centrálního objektu. Zároveň byl informován o kladném hospodaření nemocnice v letošním roce. „Poté prezident navštívil pacientky hospitalizované v lůžkovém oddělení interny a předal jim kytice a malé dárky," prozradila tisková mluvčí nemocnice Karla Havlíková. „Prohlédl si také specializované pracoviště Kardiovaskulárního centra," dodala.

Prezident Miloš Zeman se v rámci své návštěvy KNTB zúčastnil zhruba půlhodinové besedy se zaměstnanci nemocnice. Sál, kde se celá diskuse odehrávala, byl zaplněn do posledního místečka. Již v úvodu ocenil práci všech zdravotníků s tím, že by měla být nejen posláním, ale také náležitě oceněna. Kromě dotazů na aktuální celosvětová témata došlo i na diskusi o dalším směřování českého zdravotnictví či jeho financování. Jedním z témat byla i následná péče.

Diskutujícím byl v této otázce především primář Centra klinické gerontologie Milan Forejtar. Po vznesení dotazu prezident Miloš Zeman hned v úvodu své odpovědi trochu zažertoval. „Jelikož se, pane doktore, zabýváte geriatrií, tak já jsem v pozici vašeho budoucího pacienta," řekl, čímž rozesmál velkou část přítomných. Dále se již však jeho odpověď nesla v duchu závažnosti celého tématu. Na setkání se však hovořilo též o věcech, které obecně pálí obyvatele našeho kraje.

Jedním z nich byla i zadluženost nemocnice jako druhého největšího zaměstnavatele v regionu, prázdná průmyslová zóna v Holešově a také nezaměstnanost. Prezident jako prognostik však i přes stávající problémy vyjádřil mírný optimismus. „V tomto kraji stále proudí duch Tomáše a Jana Baťových," prohlásil prezident. „Tento kraj vyzařuje energii, která je užitečná pro stimulaci podnikatelského ducha a věřím, že tento duch ožije v celé řadě místních podniků," dodal.

Zároveň pochválil ty podnikatele, kteří i přes nelehkou situaci na trzích dle jeho slov pouze nebrečí, že je krize a že se nic nedaří nebo je vytlačuje konkurence, ale přes všechny nesnáze dokážou být úspěšní a dále se rozvíjet. V této souvislosti prezident mimo jiné zmínil, že od Tomáše Bati zná mnoho citátů, ale jeden z nich, který je málokdy zmiňován, ho zaujal asi nejvíce. „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš," citoval. „A to je tak tvrdá a krutá pravda, že se málokdo odváží tento citát vyslovit. A pokud ho vyslovíte, tak mnoha lidem zkamení rysy," nechal se slyšet Miloš Zeman.

Závěrem hlava státu převzala od vedení nemocnice dar, bustu zakladatele Tomáše Bati ve skle jako hologram. Dle jeho slov ho tento dar velmi potěšil. (buc)