Výjimkou není ani otrokovický výrobce pneumatik Barum Continental, s asi čtyřmi tisíci pracovníků největší zaměstnavatel v kraji. Od konce února tam pracují lidé na zkrácený úvazek: 31 místo 37,5 hodiny. I mzdy jsou nižší. Lidé ve výrobě berou o minimálně patnáct procent méně, ostatní o procent pět. Teď však svítá naděje, že by se v Barumu mohla situace zlepšit.

„Kratší pracovní dobu podepsali zaměstnanci do konce roku. Pokud se však podaří sehnat dostatek zakázek, je možné, že se během letních měsíců od této smlouvy upustí,“ uvedl odborový vedoucí společnosti Barum Jan Skoch. Dodal, že zakázky se z největší pravděpodobností získat podaří.

Vyjádření jednatele společnosti Libora Lázničky se získat nepodařilo. Podle dohody s jeho sekretariátem mu Deník zaslal e-mail s dotazem, zda může potvrdit, že by se pracovní situace mohla zlepšit. Láznička však po sekretářce vzkázal, že se odmítá vyjádřit. Stejně reagoval i na otázku ohledně toho, zda by výrobě pomohlo zavedení šrotovného v České republice, či na účast zaměstnanců Barumu v ministerském programu Vzdělejte se, který umožňuje další vzdělávání pracovníků.

Zprávy o možném zlepšení situace se již začaly šířit mezi zaměstnanci.

„Slyšel jsem nějaké zvěsti, že prý od července bychom měli najet na zimní výrobu. To znamená, že začneme vyrábět zimní pneumatiky,“ sdělil jeden ze zaměstnanců podniku, který však nechtěl být kvůli obavám ze ztráty zaměstnání jmenován. Podotkl, že jsou všichni zvědaví, jestli opravdu dojde ke zrušení zkrácené pracovní doby.

„Zaslechl jsem něco o tom, že prý vyšla nějaká zakázka a nejspíš se opět najede na pracovní neděle,“ řekl další pracovník. Ani on si však nepřál být ze strachu o místo jmenován.

V dalších firmách zatím příznivější zprávy nemají. Platí o řadě těch, jejichž zaměstnanci jsou členy Odborového svazu Kovo.

„Buď platí odstávky, nebo zaměstnavatelé přistoupili ke zkrácení pracovní doby. Mnohé podniky nedostatek zakázek vyřešily propouštěním zaměstnanců. To je už několik měsíců neměnný stav,“ vypověděl vedoucí metodického oddělení zlínského odborového svazu Kovo Milan Blažek.

Mezi takové podniky patří například výrobce obráběcích strojů Tajmac-ZPS. „Vývoj je setrvalý. Máme nějaké odstávky na pár odděleních. Nejedná se však o plošnou odstávku firmy. Léto bývá každoročně ve strojním průmyslu útlumové, takže uvidíme co přinese podzim. Klíčové pro nás budou září a říjen,“ přiblížil finanční ředitel Jan Kurinec.

Jedna z mála společností, které se zatím krize nedotýká, je zlínský producent kuchyňských potřeb Tescoma. „Bedlivě sledujeme, jak se situace vyvíjí v okolních firmách. Snažíme se také vyhýbat neperspektivním investicím. Odstávky ve výrobě, propouštění nebo něco podobného nám naštěstí nehrozí,“ informoval marketingový ředitel Tescomy Jiří Ambrož.