Agentury nemohou vyhovět všem požadavkům zákazníka. Problémy mohou být třeba s místem jeho pobytu

Láká Amerika, ale i Německo

„Poptávka po práci v zahraničí je ve Zlínském kraji srovnatelná s jinými městy. Nadprůměrná je u programu do Ameriky,“ uvedl manažer zlínské pobočky společnosti GTS International Michal Kukla.

Podle jednatele zlínské pobočky Zahraniční práce Tomáše Kadlece naopak Zlín zatím zbytek republiky stále ještě dohání. „Lidé ze Zlínska se teprve učí cestovat do zahraničí,“ tvrdil Kadlec.

Nejoblíbenějším cílem cest jsou pro klienty této agentury Velká Británie a Irsko. „Od března do září je zájem o Španělsko a Německo. Ozámořské státy lidé tolik nestojí z důvodů velké vzdálenosti a nižších platových podmínek,“ vysvětlil Kadlec.

Zprostředkovatelé jiných agentur mají rozdílnou zkušenost. „Největší nárůst klientů máme u programů do Spojených států, Kanady a Španělska,“ řekl Kukla z GTS International. Také se Student Agency nejvíce klientů směřuje do Spojených států amerických, ale ina jižní polokouli. „Mladí lidé také hodně využívají možnost studia v Austrálii, kde zároveň pracují,“ dodala manažerka pracovních programů Student Agency Eva Marešová.
Zprostředkovatelé nemohou ale vyplnit všechna zákazníkova přání.

Někdy si nelze vybírat destinaci

Problémy bývají například při výběru destinace. „V agentuře jsem se dozvěděla, že mi oznámíadresu zaměstnavatele pár dní před odjezdem. Pokud se mi lokalita nebude líbit, tak mámprostě smůlu a zálohu mi nevrátí,“ rozčilovala se čtyřiadvacetiletá studentka Lucie Kašparová ze Zlína. Dodala, že hlavním kritériem pro ni bylo být blízko svého přítele. „Řekli mi, že jeden může skončit ve Skotsku a druhý v Anglii. To raděj budeme cestovat na vlastní pěst,“ netajila se Kašparová.

Agentury se hájí, že musí respektovat možnosti partnerských organizací v cizině, podmínky dané země a zejména nabídku pracovního trhu v dané zemi. Například zajištění práce u jednoho zaměstnavatele nebo na dobu kratší tří měsíců je podle nich komplikované. „Kuchařka a automechanik těžko seženou práci u jednoho zaměstnavatele, proto nelze tuto službu garantovat. Společné ubytování však mají všichni klienti, kteří o něj požádají,“ slíbil Kadlec.

Stejný názor zastává i zástupce agentury GTS International. „Zájemce upozorňujeme, že minimální délka pracovního programu s pracovní smlouvou zajištěnou předem je tříměsíční. Víme, že nám proto mohou utíkat klienti. Ale jednáme s lidmi na rovinu. Neslibujeme, co nemůžeme splnit a s podmínkami je seznámíme před uzavřením smlouvy,“ řekl Kukla.

Specialisté hledají práci obtížněji

Také lidé s úzce specializovanou profesí jsou pro tyto společnosti tvrdým oříškem. Nabídka partnerských agentur většinou širokou databázi pracovních pozic neposkytuje. „Zájem o kvalifikované práce je nejvyšší ve Spojených státech. Převážně ale zaměstnavatelé hledají pracovníky do služeb,“ připustila Marešová.