V Česku už se nakazilo virem chřipky A/H1N1 celkem šest lidí, a poslední nemocný pochází podle informací ministerstva zdravotnictví právě z kroměřížského regionu.

Jednat se má o čtyřiatřice­tiletého muže z Kroměříže, který přicestoval z New Yorku přes Amsterodam a Mnichov zpět do České republiky předminulou neděli, tedy 7. června.

Čtyři dny po příjezdu se u něj objevily první příznaky a uplynulou středu vyhledal lékařské ošetření. Odtud byl poslán na infekční oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde mu provedli odběr na virologické vyšetření.

„Muž byl opravdu ve středu ráno vyšetřen v krajské nemocnici. Pozitivní výsledek byl ve čtvrtek potvrzen Národní referenční laboratoří. Muž je ale už bez potíží, měl lehký průběh onemocnění. Nyní je už v domácí izolaci,“ řekla mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

Podle vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ve Zlíně Hany Tkadlecové se lidé v kraji zatím nemusejí ničeho obávat.

„K nákaze je třeba úzký a delší kontakt s člověkem, který má akutní potíže. Při letmém krátkodobém kontaktu se nemusejí nákazy obávat. Lze ale předpokládat, že k rozšíření nové chřipky dojde časem i u nás. Nejen této chřipce, ale všem respiračním nákazám lze předejít dodržováním základních pravidel osobní hygieny,“ upozornila Tkadlecová.

Důležité je tedy podle ní hlavně časté a důkladné mytí rukou, a také kašlání, kýchání a smrkání jen do kapesníku.

„V případě jakékoli infekce dýchacích cest se dotyčný musí izolovat od zdravých lidí a nebude za každou cenu chodit do práce či na místa s velkou koncentrací osob,“ radí hygienička Tkadlecová.

„Preventivní užívání speciálních léků nelze v žádném případě doporučit, zatím jsou takzvaná antivirotika vyčleněna především pro léčbu komplikovaných případů chřipky,“ dodala.

Od člověka, který už nákazu prodělal, pak nákaza vůbec nehrozí. „Po sedmi dnech po jejím prodělání je zcela zdráv, není infekční pro své okolí. Naopak, od takového člověka už nová chřipka nehrozí, protože je proti ní chráněný,“ podotkla Tkadlecová.

Někteří lidé, kteří cestující soukromě či pracovně do zahraničí, však možnost nákazy nikterak neděsí.

„Pobývám často pracovně v cizině, ale strach z viru A/H1N1 zatím nemám, vždyť ho mohu chytit třeba i na nádraží v našem městě. V zahraničí jsem totiž převážně v kontaktu jen s Čechy, se kterými jezdím,“ prozradil například Radek Král z Kroměříže.