K úbytku nemocných došlo ve všech věkových kategoriích, nejčastěji chřipka trápí děti do pěti let. Nejvíce zasaženým okresem je Uherské Hradiště s hodnotou 1355 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Následuje okres Kroměříž, ve kterém je hlášeno 1212 pacientů s akutními respiračními onemocněními (ARI). Vsetínsko i Zlínsko mají pod tisícovku nakažených na sto tisíc obyvatel.

Celorepublikový pokles epidemie

„Dle zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění je zaznamenán rapidní pokles epidemie založené na cirkulaci virů chřipky. Na území ČR se pomalu snižuje aktivita chřipky, nadále přetrvávají lokální ohniska výskytu,“ informuje Vendula Ševčíková z Krajské hygieny.

Ve Zlínském kraji došlo k významnému snížení nemocnosti díky právě probíhajícím jarním prázdninám.

Pokles počtu lidí s chřipkou a respiračními onemocněními potvrzují i dotazované nemocnice.

„Množství pacientů hospitalizovaných s respiračními onemocněními u nás se nyní nijak dramaticky nezvyšuje,“ říká primářka Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice Irena Baroňová.

S tím souhlasí i mluvčí nemocnice v Kroměříži Veronika Slaměnová, která ale upozorňuje na návrat strašáku posledních let.

„Začíná se však vracet covid a s ním související hospitalizace, aktuálně je u nás s tímto onemocněním šest osob,“ dodává mluvčí.

Provoz na pohotovostech je klidný

A jak to vypadá na pohotovostech s dětskými pacienty? Nezvýšilo se množství úrazů či nehod v souvislosti s volnem o jarních prázdninách? I v tomto směru zní z nemocnic pozitivní zprávy. Ani na jedné pohotovosti nezaznamenali nárůst úrazů u školáků.

Jak říká mluvčí ze Krajské nemocnice T. Bati Dana Lipovská „Nemáme žádný zvýšený počet dětských pacientů na pohotovosti v souvislosti s jarními prázdninami. To většinou zaznamenávají spíše horská střediska a destinace, kam lidé jezdí jarní prázdniny trávit.“