Letní období přináší dětem nejen zábavu a pohyb. Kvůli prázdninovým aktivitám se každoročně zvyšuje počet jejich zranění

„Dívenka byla ošetřena na koupališti v Pozlovicích. Poté byla převezena do nemocnice na jednotku intenzivní péče,“ sdělila mluvčí zlínské záchranky Hana Polešáková. Mezi poraněními se podle ní po úrazech hlavy, které činí více než polovinu všech ošetření, objevují zlomeniny horních i dolních končetin.

Pět dětských pacientů bylo za poslední měsíc ošetřeno s popáleninami a opařeninami. Tento typ poranění se vyskytuje celoročně, nejčastěji u malých dětí do věku desíti let, které jsou velmi zvídavé a neopatrné. Rodiče často nestihnou dítě v nestřeženém okamžiku před katastrofou uhlídat,“ doplnila mluvčí.

Kroměřížská zdravotnická záchranná služba vyjížděla v červenci také k případu chlapce, který v Žalkovicích nezvládl řízení motorové čtyřkolky. „Najel do zábradlí a poranil si hlavu. S podezřením na nitrolební krvácení byl vrtulníkem transportován do nemocnice v Brně,“ popsala Polešáková.

Jako každoročně evidují v letních prázdninových měsících nárůst počtu úrazů dětí také lékaři traumatologického oddělení zlínské Baťovy nemocnice.

„Dětských úrazů je víc než ve školním roce. Nejvíce jich přibylo po pádu při jízdě na kolečkových bruslích. Ošetřujeme hlavně zlomeniny horních končetin,“ sdělil primář traumatologického oddělení zlínské nemocnice Marcel Guřan. Děti podle něj často nemají ochranné pomůcky potřebné pro in-line bruslení, jako jsou helmy, chrániče loktů, zápěstí a kolen.

„Druhou nejčastější skupinou dětských úrazů jsou ostatní sporty. V těchto případech ošetřujeme zejména zlomeniny nohou,“ doplnil primář. Rodiče by podle něj měli vždycky vědět, kde a jak si jejich děti hrají. „Neměli by zároveň šetřit na nákupu ochranných pomůcek, které riziko úrazů snižují,“ zdůraznil Guřan.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Stejnou důležitost přikládá ochranným pomůckám také uherskohradišťská dětská lékařka Parvine Gricová. „V létě se díky sportovním a jiným aktivitám dětí úrazovost samozřejmě zvyšuje. Jsou to zranění při koupání či pády z kola nebo z bruslí. Rodiče by v žádném případě neměli pouštět děti k těmto sportům bez helmy,“ vzkázala doktorka. Ochrana hlavy podle ní může ve většině případů nehody zachránit život či předejít trvalým nevratným poškozením.

„Ochranné pomůcky jsou nezbytné také při dalších sportech. Když například vidím, co děti dokáží vyvádět na skateboardu, tají se mi dech,“ poznamenala Gricová. Připomněla také základní bezpečnostní pravidla při letním koupání.

„V první řadě je důležité, aby děti do těch nejmenších ovládaly plavání. Neustále také opakujeme, že nemají skákat do neznámé vody. Přes to se každý rok objeví závažný úraz páteře způsobený skokem do mělké vody,“ upozornila. Nezbytný je podle ní při dětských hrách také permanentní dozor dospělé osoby.