Jeden z provozovatelů placených parkovišť u zoo obviňuje zlínskou radnici z korupce

Důvod? Všechna tři parkoviště vpouštějí vozidla k odstavení také na nezpevněné plochy a pozemky, mimo vyhrazená místa. Ale jen na jejich firmu si prý magistrát kvůli tomu zasedl.

„Zavání korupcí, když se pouze na naši společnost zaměřily dennodenní kontroly,“ rozčiluje se předseda představenstva Zbrojovky ZTM Pavel Šenkyřík. Podle něj je to šikana, která spočívá v tom, že strážníci a úředníci bezdůvodně každý den fotografují pracovníky Zbrojovky a parkoviště. „Strážníci navíc záměrně řídí dopravu tak, aby auta sjížděla na konkurenční parkovací plochy,“ je přesvědčen Šenkyřík.

Zlínský magistrát s tím ale nesouhlasí. „Už na jaře letošního roku v okolí zoo vzniklo na nezpevněných plochách hned několik parkovišť. Vzhledem k tomu, že jejich provozovatelé porušili rovnou několik zákonů, museli s nimi zaměstnanci zlínského magistrátu zahájit správní řízení,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Jedním z nich je i Zbrojovka ZTM. Podle Masaříkové strážníci provádějí fotodokumentaci k probíhajícím správním řízením.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

U zahrady provozují parkoviště Technické služby Zlín, firma RCL a Zbrojovka ZTM. „Všichni nechávají parkovat vozidla po zaplnění parkovacích ploch na přilehlých pozemcích – nezpevněných plochách,“ upozornil Šenkyřík na to, že tento způsob odstavení aut nepraktikuje jen jeho společnost.

Město před několika lety povolilo pro případ kalamitních stavů, kdy nepostačují pevná parkoviště, využití nezpevněných ploch. „Jednalo se ale pouze o výjimečné případy,“ řekla Masaříková. Podle ní proto, že auta zaparkovaná podél cest často komplikovala průjezd záchranářům, a přímo tak ohrožovala lidské životy.„Město své původní rozhodnutí zrušilo a u zoo se nesmí parkovat na žádných nezpevněných plochách,“ dodala.

Tomu se ale Šenkyřík brání. „Mám od města povolení,“ sdělil Zlínskému deníku. Mluvčí radnice mu ovšem kontruje. „Jediné povolení, které z magistrátu může mít, je vybudovat si nájezd na pozemek. To ale automaticky neznamená, že má povolení k provozování parkoviště,“ namítla Masaříková.

Provozovatelé nelegálních „parkovišť“ podle ní navíc poškozují majitele okolních pozemků, kterým hrozí vrácení různých dotací, jež získali například na výsadbu. To potvrzuje i jeden z nich. „Je tam problém s parkováním na některých našich pozemcích. Řešíme to už s odborem životního prostředí, protože jde o zemědělskou půdu,“ řekl předseda ZOD Delta Štípa Petr Slovák. Družstvo vlastní některé pozemky, na nichž se nelegálně parkuje.

Další úřad, který se situací zabývá, je živnostenský. „V současnosti vede tři řízení s rozdílnými provozovateli,“ dodala Masaříková.

Kvůli kritice Zbrojovky ZTM na fotografování jejich zaměstnanců strážníky se o záležitosti před zlínskou zoo dozvěděli i v Praze. „Předal jsem stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů, protože nevíme, jak je s fotkami a dalšími materiály nakládáno,“ řekl rozzlobeně předseda představenstva Zbrojovky ZTM Pavel Šenkyřík. „Ano, případem se již zabývá jeden z našich inspektorů,“ potvrdila Zlínskému deníku mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Podle ní se úřad musí zabývat každým oznámením.

To namítá i mluvčí krajského města. „To, že je něco prověřováno, ještě neznamená, že došlo k nějakému pochybení,“ míní mluvčí magistrátu Marie Masaříková. Zbrojovka ZTM přesto focení označuje za bezdůvodné shromažďování informací. „Je otázkou, zda to nesouvisí i s brutálním fyzickým útokem neznámého pachatele na jednu z našich pracovnic u zoo, kterému 29. července dokonce přihlíželi strážníci městské policie,“ dodává Šenkyřík. Trestní oznámení přitom ale Zbrojovka ZTM nepodala.

Navíc městská policie vylučuje, že by u takového případu byla. „V uvedený den strážníci neměli službu v lokalitě Štípy, což bylo prověřeno pracovníkem kontroly a inspekce. Toto tvrzení považujeme za velmi urážlivé,“ kroutila hlavou mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.Celou situací kolem nelegálních parkovišť u zoo Lešná, jejímiž branami v loňském roce prošlo více než půl milionu návštěvníků, se tak nyní zabývá hned několik úřadů. „Zlínská radnice situaci kolem zoo věnuje dlouhodobou pozornost,“ dodala Masaříková.